Zverejnili finálne správy z testovania vakcíny od Pfizeru. Aké sú jej nežiaduce účinky a čo o nej ani po testoch nevieme

Americká Správa potravín a liečiv (FDA) po prvýkrát zverejnila údaje z tretej fázy klinického testovania vakcíny proti COVID-19 od výrobcov Pfizer a BioNTech. Celková účinnosť sa pohybuje medzi 90 až 98 percent, čo sú podľa odborníkov skvelé správy.

 

Potvrdili sa všetky predpoklady o úspešnosti vakcíny, ktorá sa už po prvej dávke pohybuje na úrovni 52 percent. Dávka tiež začína účinkovať už po 14 dňoch.

Vysoká účinnosť

To dáva zmysel, pretože imunitnému systému trvá asi dva týždne, kým si po očkovaní vytvorí dostatočnú ochranu protilátkami,“ vysvetľuje epidemiologička Katelyn Jetelina na svojom blogu, kde výsledky zverejnila.

Po druhej dávke, o tri týždne neskôr, sa účinnosť zvyšuje na 95 percent. „Sme presvedčení, že účinnosť sa celkovo pohybuje od 90 do 98 percent,“ dopĺňa Jetelina.

Dobrou správou podľa nej je aj to, že účinnosť sa významne nelíši v závislosti od veku, rasy či etnickej príslušnosti alebo komorbidity. Termín komorbidita označuje prítomnosť jedného alebo viacero ochorení súbežne s existenciou primárneho ochorenia.

Nežiaduce účinky

Nová vakcína od Pfizer a BioNTech má podľa pomocnej profesorky zo School of Public Health v Texse viac nežiaducich účinkov ako očkovanie proti chrípke, ale menej ako vakcína proti pásovému oparu.

 Článok máte odtiaľto odomknutý

Nežiaduce účinky sú podľa očakávaní iba mierne alebo stredne závažné. Patria medzi ne reakcie v mieste vpichu (84,1 % očkovaných), únava (62,9 %), bolesť hlavy (55,1 %), bolesť svalov (38,3 %), zimnica (31,9 %) ), bolesti kĺbov (23,6 %) a horúčka (14,2 %).

Šanca, že by očkovaný pociťoval závažné nežiaduce účinky je veľmi nízka, iba 0,5 percenta. Vznik závažných nežiaducich účinkov je pravdepodobnejší až pri druhej dávke a sú menej časté u starších dospelých v porovnaní s mladšími účastníkmi testovania.

Šiesti zomreli

Neočakávaným nežiaducim účinkom boli opuchnuté lymfatické uzliny (lymfadenopatia). Zaznamenali to u 64 osôb v skupine očkovanej novou vakcínou proti COVID-19 v porovnaní so šiestimi ľuďmi v skupine s placebom.

To znamená, že dôvodom opuchu lymfatických uzlín môže byť práve vakcína, ale nie je to preukázané. Počas klinického testovania zomrelo šesť ľudí. „Úmrtia nesúviseli s vakcínou. Väčšinou súviseli s infarktom,“ uvádza ďalej Jetelina.

Epidemiologička na základe týchto výsledkov predpokladá, že vakcína bude v Spojených štátoch schválená ešte tento týždeň a že táto udalosť sa „pravdepodobne zapíše do histórie“.

Niekoľko neznámych

Hodnotiace správy však stále nezodpovedali niekoľko dôležitých otázok. Nie je jasné, ako dlho bude napríklad ochrana pred novým koronavírusom trvať či akým spôsobom ovplyvní vakcína potenciálny prenos vírusu.

Otázna je tiež účinnosť a bezpečnosť pre niektoré vysoko rizikové skupiny obyvateľstva, ako sú deti mladšie ako 16 rokov, tehotné a dojčiace ženy či osoby so zníženou imunitou. Testovania sa nezúčastnilo dostatok takýchto osôb, aby prišli k jednoznačným záverom.

Zatiaľ nie je jasné ani to, akú účinnosť bude mať vakcína na jednotlivcov, ktorí už infekciu prekonali. FDA však v správe uviedla, že „pre predtým infikovaných ľudí by mohlo byť očkovanie prospešné“, dodala na záver Jetelina.

 

autor: Petra Lániková, webnoviny.sk

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com