ZNEPOKOJIVÁ SPRÁVA: Britskú mutáciu nového koronavírusu potvrdili až v 90 percentách vzoriek!

Prevalencia britského variantu a rýchlosť, akou sa stal dominantným variantom na území SR, jednoznačne dokazujú, že je potrebné naďalej prísne dodržiavať nastavené protiepidemické opatrenia.

Britská mutácia nového koronavírusu bola potvrdená v 90 percentách z celkového počtu 2198 vyšetrených pozitívnych vzoriek. TASR o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková. Doplnila, že v rámci tretieho kola celoslovenského prieskumu rozšírenia britského variantu vírusu boli analyzované vzorky, ktoré vyšli ako RT-PCR pozitívne 3. marca.

„Pozitívne vzorky poskytlo 27 laboratórií a britský variant sa analyzoval v 16 štátnych aj neštátnych laboratóriách v SR,“ spresnila.

V prvom kole prieskumu sa na vzorkách z 3. februára potvrdil tento variant v približne 74 percentách vyšetrených vzoriek. „Ďalšie kolo bolo realizované zo vzoriek z 15. februára 2021, kedy sa britský variant potvrdil v 72 percentách vyšetrených vzoriek,“ dodala.

ÚVZ doplnil, že prevalencia britského variantu a rýchlosť, akou sa stal dominantným variantom na území SR, jednoznačne dokazujú, že je potrebné naďalej prísne dodržiavať nastavené protiepidemické opatrenia.

„Rovnako je naďalej nevyhnutné minimalizovať kontakt s inými ľuďmi, nosiť rúško či respirátor a dodržiavať hygienu rúk,“ dodala hovorkyňa s tým, že tieto preventívne opatrenia dokážu spomaľovať šírenie aj iných infekčných variantov vírusu.

obrázok: pixabay.com

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com