ZMENA! Očkovacia stratégia Slovenska sa mení, 4. fázu zahŕňajú aj učitelia a kritická infraštruktúra

Zdieľajte článok na

Slovensko mení poradie očkovania jednotlivých skupín obyvateľstva. Ako uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí, vyžiadal si to vývoj situácie. Od tejto soboty sa preto spúšťa očkovanie učiteľov a kritickej infraštruktúry.

Viac o téme: Koronavírus

Zoznamy dodá v prvom prípade rezort školstva a pôjde o pedagógov, ktorí sa zúčastňujú prezenčnej výučby. Malo by ísť o asi 40-tis. učiteľov. Očkovaní budú v jednotlivých krajských mestách, a to cez víkendy. Zoznamy pre kritickú infraštruktúry dodá rezort vnútra.

Hromadné očkovacie centrá

Perspektívne by sa v krajských mestách mali od marca zriadiť hromadné očkovacie centrá. Všetky podrobnosti budú vo vyhláške, ktorú Ministerstvo zdravotníctva SR zverejní pravdepodobne už v stredu.

Následne by sa v piatej fáze mali očkovať osoby so závažnými ochoreniami bez ohľadu na vek a aj tí, ktorí sa o takéto osoby starajú.

Potom ľudia so stredne ťažkými chorobami a až následne by mali prísť na rad osoby nad 65 rokov. V prípade ľudí do 55 rokov sa budú očkovať očkovacou látkou AstraZeneca.

Zrýchlenie očkovania

V očkovaní sme podľa ministra výrazným spôsobom zrýchlili. Slovensko má aktuálne lepšiu zaočkovanosť ako Nemecko, Fínsko či napríklad Rakúsko.

Reálne by na Slovensko malo vo februári doraziť okolo 250-tis. dávok od firmy Pfizer, 210-tisíc od AstraZeneca a niekoľko desiatok tisíc od Moderny.

 

zdroj: SITA, Foto: ilustračné, SITA/AP

ONLINE NABYTOK:

onlinenabytok


Zdieľajte článok na

You Might Also Like