Zlé správy pre fajčiarov: Vedci našli súvislosť medzi elektronickými cigaretami a funkciami mozgu

Dve nové štúdie z University of Rochester Medical Center (URMC) odhalili súvislosť medzi vapingom a mozgovou hmlou. Vaping predstavuje fajčenie elektronickej cigarety. Tá zahriatím kvapalnej náplne vytvára jemnú paru podobnú dymu, ktorá sa ďalej vdychuje.

V minulosti už iné štúdie poukázali na súvislosť medzi vapovaním a mentálnym postihnutím u zvierat. Tím URMC je však prvý, ktorý dokázal súvislosť u ľudí.

Pod vedením Dongmei Liovej získal údaje z dvoch národných prieskumov. V jednom analyzovali viac ako 18-tisíc odpovedí študentov stredných a odborných škôl a v druhom 886-tisíc odpovedí dospelých respondentov z USA.

Na veku nezáleží

Oba prieskumy sa pýtajú na podobné otázky týkajúce sa fajčenia a vapingových návykov, ako aj problémov s pamäťou, pozornosťou a duševnými funkciami.

Z odpovedí vedci urobili záver, že dospelí aj deti, ktorí holdujú vapingu, majú s väčšou pravdepodobnosťou ťažkosti so sústredením sa, pamäťou alebo s prijímaním rozhodnutí ako tí, ktorí „nevapujú“.

 Článok máte odtiaľto odomknutý

Ukázalo sa, že u ľudí, ktorí fajčia aj „vapujú“, a to bez ohľadu na vek, je pravdepodobnosť problémov s duševnými funkciami najväčšia. Za nimi nasleduje skupina ľudí, ktorí buď fajčia alebo „vapujú“. Najmenšiu pravedpodobnosť prejavu mozgovej hmly mali tí, ktorí sa akémukoľvek fajčeniu vyhýbajú.

Štúdia tiež preukázala, že u detí a mládeže bola pravdepodobnejšia mozgová hmla, teda chronický únavový syndróm, ak začali s vapingom pred dosiahnutím veku 14 rokov.

Alkohol, drogy a cigarety

Nie je to až také prekvapujúce, keďže mozgová hmla je jedným z mnohých následkov spôsobených nadmerným užívaním alkoholu a omamných látok. Je to typ kognitívnej dysfunkcie, ktorý sa často definuje aj ako duševná únava.

„S nedávnym nárastom vapingu medzi tínedžermi sú to veľmi znepokojujúce správy a naznačujú, že musíme zasiahnuť ešte skôr,“ uviedla pre News Medical Liová a dodala, že začínať preventívne programy až na stredných školách môže byť v skutočnosti neskoro.

Dospievanie je kritickým obdobím pre vývoj mozgu, najmä pre vývin vyšších kognitívnych funkcií. Platí tiež, že v období dospievania sme náchylnejší na zmeny v mozgu vyvolané nikotínom.

Dôsledok alebo príčina?

Aj keď elektronickým cigaretám chýba veľa nebezpečných zlúčenín nachádzajúcich sa v tabakových cigaretách, dodávajú rovnaké množstvo alebo dokonca viac nikotínu. Preto sú najmä pre deti a dorast nebezpečné.

Zatiaľ čo štúdie URMC jasne ukazujú súvislosť medzi vapingom a mentálnymi funkciami, nie je jasné, ktoré symptómy mozgovej hmly konkrétne spôsobuje. Je ale rovnako možné, že ľudia s príznakmi mozgovej hmly sú jednoducho náchylnejší na fajčenie alebo vaping.

Liová a jej tím preto tvrdia, že sú potrebné ďalšie štúdie, ktoré budú sledovať deti a dospelých v čase, aby sa mohla presne analyzovať príčina a následok vapingu v súvislosti so vznikom a prejavmi mozgovej hmly.

 

autor: Petra Lániková, webnoviny.sk

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com