Keď si predstavíme psychopata, zvyčajne si predstavíme čudáka, ktorý sa izoluje od ostatných. Omyl! Podľa odborníkov má psychopatické sklony 1 z 25 ľudí. Naučte sa, ako rozpoznať človeka, ktorý hrá na emócie druhých.
1. Žiadna vina
To je jedna z hlavných charakteristík sociopatov. Klamú, kradnú a nemajú výčitky svedomia. Pocit viny je im cudzí.
2. Nedostatok empatie
Je ťažké tomu uveriť, ale psychopatické správanie možno pozorovať už u malých detí. Nie sú citlivé, neprejavujú empatiu, len kopírujú emócie svojich kamarátov, a keď sa ich spýtame, či sú smutné alebo šťastné, nevedia odpovedať.
3. Uspokojenie z vyvolania pocitu viny u druhých
Sociopati sú skvelí v manipulácii s inými ľuďmi. Vie veľmi dobre, ako vyvolať pocit viny. Neustále bude tvrdiť, že to on bol ukrivdený, aj keď všetky dôkazy svedčia proti nemu.
4. Vysoké sebavedomie
Na sebavedomí nie je nič zlé. Psychopat však nevidí vlastné chyby a pripomína Narcisa, ktorý celé dni obdivoval svoju krásu… Ale zato vie skvele kritizovať ľudí okolo seba.
5. Lepšie ako všetci ostatní
S tým súvisí aj skutočnosť, že psychopat si myslí, že je lepší ako ostatní. Z tohto dôvodu nemá výčitky svedomia a len využíva iných. Vina je vždy na druhej strane – to je typické myslenie takýchto ľudí.
6. Všetky lži
Len psychopat vám môže klamať do očí, a ak jeho klamstvá odhalíte, bude v tom pokračovať. Klamstvo je ich metódou manipulácie – prečo pracovať poctivo, keď je ľahšie niekoho oklamať?
7. Sympatie
Každý psychopat je ľudský chameleón. Nikto nedokáže predstierať sympatie tak ako sociopat. Vzbudzujú v ostatných dôveru a to im pomáha lepšie kontrolovať obeť.
8. Žiadna zodpovednosť za vaše činy
Psychopat nechce prevziať zodpovednosť za svoje činy a správanie. Nikdy neprizná, že urobil niečo zlé. Vždy tvrdí, že je nevinný… za všetko môže svet.
Zdieľajte tento článok so svojimi priateľmi.