Zdravotníci hlásia až 67 podozrení na nežiaduce účinky po očkovaní: Okamžitá reakcia ŠÚKL!

Štátny ústav pre kontrolu liečiv eviduje do pondelka 67 hlásení podozrení na nežiaduce účinky po vakcíne na prevenciu ochorenia COVID-19. Povedala to hovorkyňa štátneho ústavu Magdaléna Jurkemíková.

Ako priblížila, z tohto počtu bolo päť hlásení vyhodnotených ako závažné. „Jedno hlásenie uvádzalo pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, dve hlásenia prekolapsový stav, jedno anafylaktickú reakciu a posledné nevoľnosť, potenie a vracanie. Hlásenia súvisiace s alergickými reakciami boli hlásené u osôb, ktoré udávali predchádzajúcu alergickú anamnézu, a ich stav sa po podaní korekčnej liečby upravil,“ spresnila.

V drvivej väčšine zaočkovaných sa objavila zvýšená teplota, zimnica, únava, bolesť hlavy a slabosť. Podľa slov hovorkyne štátneho ústavu Magdalény Jurkemíkovej ide o mierne a krátkodobé reakcie organizmu na očkovanie.

💊💉Všetky lieky vrátane vakcín môžu mať vedľajšie (nežiaduce) účinky, ktoré sa však neprejavia u všetkých. Bezpečnosť…

Uverejnil používateľ Štátny ústav pre kontrolu liečiv Utorok 5. januára 2021

 

„Ani nezávažné nežiaduce účinky sa však nevyskytnú u všetkých očkovaných,“ doplnila.

ŠÚKL pripomína, že podozrenia na nežiaduce účinky liekov majú povinnosť hlásiť všetci zdravotnícki pracovníci a držitelia rozhodnutí o registrácii bez ohľadu na ich závažnosť. „S ohľadom na danú skutočnosť štátny ústav hodnotí počet a závažnosť hlásení pri aktuálnych počtoch zaočkovaných osôb za štandardný. Hlásenia podozrení na nežiaduce účinky a ich analýza a monitorovanie tvoria jeden zo spôsobov sledovania bezpečnosti liekov po registrácii,“ uzavrela.

Zdroj: sukl.sk

 

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com