Zaujímalo vás niekedy, prečo chodia Američania doma obutí? Toto je ten zvláštny dôvod

Určite ste si všimli pri pozeraní amerických filmov, televíznych relácií alebo u blogerov, že Američania sa doma nevyzúvajú. V teniskách alebo plátenkách chodia po vonku, ale aj po vlastnej kuchyni či obývačke. Obutí si dokonca sadajú na snehobiele gauče a vyzerá to tak, že jediné miesto, kde sa vyzúvajú je sprcha.

Nám, obyvateľom iných krajín, sa tento zvyk môže zdať prinajmenšom zvláštny. Veď je nám jasné, že zvonku si môžeme priniesť tonu špiny, aj keď by sme išli čo i len do obchodu. Neexistuje, aby sme v špinavých topánkach išli ďalej ako po chodbu.  Ale zvykom chodiť doma obutí sa môžu pochváliť nielen Američania, ale aj Briti, Austrálčania, Novozélanďania, Nemci, Taliani atď. Čo je toto za zvláštny zvyk?

Zdá sa, že toto nie sú maniere len hollywoodskych hviezd. Američania sa dokonca ani na návšteve nevyzúvajú, pretože si myslia, že je vrcholne nehygienické si obuť niekoho domáce šľapky.

Jednou z hlavných príčin tohto vzťahu k hygiene je, že Američania sa zväčša presúvajú osobnými autami alebo taxíkmi. Takže si ani nemajú kde zašpiniť topánky. Pešo chodí veľmi málo ľudí, ale ani tí nemajú moc príležitostí si niekde zašpiniť obuv.  Chodníky, cesty a diaľnice v Amerike sa umývajú 1-3 krát mesačne vodou zmiešanou s ekologickými čistiacimi prostriedkami. Preto sa chodci môžu bezstarostne premávať po ulici bez toho, aby si zašpinili topánky.

V Amerike sotva nájdete domácnosť, v ktorej je koberec. Namiesto neho kladú podlahu nenáročnú na údržbu. Tú po opotrebovaní jednoducho vymenia.

Pokiaľ niekto býva v súkromnom sektore, bolo by pre nich otravné sa vyzúvať zakaždým, keď chcú vojsť do domu. A ak aj donesú nejakú smietku domov, upracú to inokedy.

No pravda, táto krajina sa snaží budovať záujem obyvateľstva o čistotu krajiny. Dokonca samotní občania vravia: ,,Čisto nie je tam, kde sa upratuje, ale tam, kde sa nerobí neporiadok.“ Aj štátne služby spolu s miestnymi obyvateľmi sa starajú o poriadok na uliciach. Napríklad, keď Američan venčí psa, je jeho povinnosťou po ňom upratať. Pri cvičiskách pre psov sú rozmiestnené pieskoviská určené na vyvenčenie.

A upratať po psovi nie je nič zložité. Stačí jeho fekálie zabaliť do vreckovky alebo do špeciálneho vrecúška na to určeného.

Čo sa týka čistoty ulíc, svoj podiel na nej majú perfektne premyslené kanalizácie. Cesty sú vždy o pár centimetrov vyššie od krajnice, takže pri daždi všetky smeti stekajú do kanalizácie. Takže ak aj idete po ceste v bielych teniskách, nemáte šancu si ich zašpiniť.

Aj tak nám nedá nepoukázať na zvláštny vzťah Američanov k hygiene. Dospelí a deti sa môžu šantiť na zemi a popri tom jesť chlebíčky, no tu im znížená hygiena nebude prekážať. Ale keď si majú obuť niekoho iného domáce šľapky, tak to im už prekáža. Musíme však určite poznamenať, že nemôžeme hádzať všetky americké rodiny do jedného vreca.  Niekto v tých istých topánkach, v ktorých bol pred chvíľou na ulici pôjde pomaly aj do postele, a niekto sa po príchode domov prezuje do domácej obuvi.

Na túto tému sme už písali článok o Siedmich zvykoch Američanov, ktoré by nám určite neprekážali. Každopádne sú Američania zvláštny národ: prehnane čistotní, úprimní, mierne naivní a hlavne sú za každú cenu hrdí na svoju krajinu.

ZDROJ: ofigenno.com

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com