Zamestnávatelia ostro protestujú voči testovaniu kamionistov, zásobovanie môže byť ohrozené

Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) protestuje proti zavedeniu povinných testov pre vodičov nákladnej dopravy pri vstupe do Nemecka. Ako zamestnávatelia zdôrazňujú v tlačovej správe, takéto obmedzenie kľúčovej dopravnej tepny môže viesť k zrúteniu vnútorného trhu, narušeniu dodávateľských reťazcov a ohrozeniu zásobovania obyvateľstva. Z tohto dôvodu apelujú na vládu SR, aby využila všetky dostupné prostriedky na zvrátenie tejto situácie.

Mnohé firmy podľa RÚZ hlásia, že v dôsledku rozhodnutia nebudú vedieť od pondelka polnoci zabezpečiť dodávky materiálov zo Slovenska do Nemecka, keďže dopravné spoločnosti nebudú vedieť zabezpečiť testy pre svojich vodičov v takom časovom okne, ktoré požadujú nemecké úrady.

Vodiči nesmú opúšťať vozidlá

„Takéto opatrenie je pre vodičov prakticky nerealizovateľné, nakoľko je takmer nemožné zabezpečiť otestovanie vodičov nákladnej dopravy ešte na Slovensku tak, aby sa v Nemecku vedeli preukázať testom nie starším ako 48 hodín, zohľadniac dobu prepravy či povinné prestávky,“ zdôrazňuje únia zamestnávateľov.

Ak by sa aj vodiči podľa RÚZ objednávali na testovanie napríklad v Českej republike s predstihom, nevedia sa naň dostaviť, keďže testuje sa spravidla v centrách miest, kam nie je povolený vjazd nákladných vozidiel a vodič často nesmie opustiť vozidlo.

Únia tiež poukazuje na to, že rozhodnutie Nemecka je v rozpore s rozhodnutím Európskej komisie o uplatňovaní zelených jazdných pruhov (Green Lanes), ktoré garantuje nepretržité fungovanie dodávateľských reťazcov v jednotnom systéme trhu a plynulú dopravu. Európska únia navyše podľa RÚZ garantuje, že od vodičov nákladných vozidiel by sa nemalo vyžadovať, aby predložili akýkoľvek doklad okrem svojej identifikácie a vodičského preukazu.

Rozhodnutie Nemcov odsúdil aj Korčok

Z týchto dôvodov RÚZ vyzýva Nemecko na okamžité zrušenie povinnosti testovania vodičov a členov posádok vozidiel cestnej dopravy a tiež vládu SR, aby sa všetkými dostupnými diplomatickými prostriedkami zasadila za zrušenie uvedeného opatrenia.

Rozhodnutie nemeckej vlády vyžadovať od slovenských vodičov nákladnej dopravy testy pri vstupe do Nemecka už v sobotu kritizoval minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS).

„Žiadame o upustenie od požiadavky na preukázanie sa 48-hodinovým testom pre vodičov nákladnej dopravy pri vstupe do Nemecka. Toto opatrenie bude spôsobovať obrovský problém. Pre našich vodičov je prakticky ťažko realizovateľné a je veľmi pravdepodobné, že spustí reťazovú reakciu aj u ostatných krajín,“ zdôraznil Korčok.

 

zdroj: SITA, Foto: ilustračné, SITA/Jana Birošová

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com