Zabudnite na pomaranče. Je tu kiwi! Najlepší zdroj vitamínu C v chladných mesiacoch!

Obdobie chrípok a prechladnutí nemožno prekvapiť lepšie ako pravidelným príjmom vyšších dávok vitamínu C a ak ho má byť dostatočné množstvo, je vhodné siahnuť po chlpatom ovocí, ktoré pozná snáď každý.

Podľa názoru niektorých expertov na zdravú výživu patrí kiwi k najviac nedoceneným liečebným potravinám.

Všeobecne je známe, že obsahuje hlavne vitamín C, ale významný je aj obsah širokej škály antioxidantov a fytonutrientov, ktoré bojujú s rôznymi chorobami.

Napríklad v jogínskej nutričnej terapii sa kiwi predpisuje ako pomoc v boji s rakovinou a srdcovými ochoreniami.

čo je kiwi?

Je to ovocie popínavých drevín rodu aktinídia, pochádzajúcich z Číny. Plody sa veľkosťou a tvarom podobajú slepačím vajciam, šupka je hnedá a chlpatá, dužina je zvyčajne zelenej farby.

Stromčeky a kríky kiwi bohato plodia a z jedného stromčeka možno zožať až 200 kg plodov. Z pôvodnej domoviny v Číne sa pestovanie kiwi rozšírilo do Japonska a neskôr na Nový Zéland, ktorý je dnes najväčším vývozcom tohto ovocia.

V Európe sa kiwi darí hlavne v Taliansku. Odolné odrody sa ujali aj na Slovensku a preto vzrástla obľuba pestovania kiwi aj na slovenských záhradách.

Význam kiwi pre naše zdravie

Kiwi je právom považované za nutrične najkoncentrovanejšej ovocie zo všetkých. Za ním sa v hodnotení umiestnila papája, ďalej mango a pomaranč. Kiwi má najvyšší obsah vitamínu C a tiež je dobrým zdrojom horčíka a vlákniny.

Štúdie preukázali schopnosť kiwi chrániť ľudský organizmus pred bunkovým poškodením a stimulovať bunkovú obnovu v prípade už vzniknutého poškodenia.

Ďalším zistením je, že kiwi podporuje zdravie srdca, pretože riedi krv, a to bez vedľajších účinkov aspirínu, ktorý niektorí ľudia pre tieto účely denne užívajú.

Aspirín môže pri pravidelnom užívaní spôsobovať drobné prasklinky v črevnej stene. Tieto príznaky boli u kivi úplne vylúčené.

konzumácia kiwi

Ak sa konzumuje v čerstvom stave, je prospešný najmä bohatý obsah vitamínu C, ktorý má preukázateľný pozitívny účinok pri ochrane pred respiračnými symptómami spojenými s astmou a pomáha zmierniť piskot u detí.

Medzi ostatným ovocím nemá kivi čo do obsahu vitamínu C konkurenciu.

Kiwi je tiež vynikajúcou prísadou do čerstvých ovocných štiav. Ak sa odšťaví aj so šupkou a semienkami, získate aj zdraviu prospešné enzýmy.

Vynikajúce sú tiež džemy vyrobené z kiwi, alebo marhuľové a iné džemy, v ktorých je výrazný podiel kiwi.

 

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

 

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.
Prehlasujeme, že autori ani prevádzkovateľ webu nepreberajú zodpovednosť za prípadné ujmy spôsobené využívaním liečebných metód v tomto článku.
Hoci sú recepty, rady alebo liečebné metódy v tomto článku písané s najlepším svedomím autora textu, ich použitie je na vlastné nebezpečenstvo a malo by prebiehať výhradne po konzultácii s vaším lekárom.

Zdroj

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com