Zabudnite na drahé lieky z lekárne, medzi koreninami máte hotový poklad! Tymián účinne likviduje vírusy, oregáno ničí kašeľ a rasca stopne nádchu:

Spread the love

Pamajorán obyčajný (oregano) – účinky, čaj, použitie

Prvá pomoc pri prechladnutí a najmä kašli.

Názov pamajorán obyčajný vám možno nič nehovorí, no keď sa spomenie jeho druhé meno, ktorým je “oregano”, asi každý si hneď spomenie na chutné korenie, ktoré sa z neho vyrába, a ktoré je častou prísadou vo výborných jedlách. Okrem príjemnej chuti vám pamajorán ponúka aj mnohé liečivé účinky.

Podporuje imunitu

V rastline sa nachádzajú dve dôležité látky a to kyselina rozmarínová a tymol, ktoré sú silnými antioxidantmi. Tieto antioxidanty sú uzko spojené s redukciou oxidačného stresu v tele. Voľné radikály sú totižto deštruktívne vedľajšie produkty bunkového metabolizmu, ktoré môžu spôsobiť rakovinu alebo iné vážne ochorenia. Ak pridáte pamajorán do vašej stravy, zlepšíte si váš imunitný systém a udržíte si tak vaše telo v bezpečí.

Pamajorán je antibakteriálny

Základnou vecou okrem podporovania imunity, je to, že má rastlina antibakteriálne vlastnosti. Tieto vlastnosti sú znova podporené dvomi látkami, ktoré sme spomínali vyššie. Tieto dôležité organické zlúčeniny môžu obrániť organizmus pred širokým spektrom baktérií, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť telo.

 

 

Recept na oreganový čaj

Oregano sa dá použiť pri chrípke, prechladnutí, pri tráviacich problémoch (hnačka, zápcha), plynatosť, dýchacích ťažkostiach (hlieny, kašeľ).

Potrebujete: 1 ČL korenia oregana, 2 deci vody.

Oregano zaliať vriacou vodou a nechať lúhovať 10 minút. Piť 2 krát za deň, pri zdravotných ťažkostiach.

 

Na čo je dobrá škorica a ako blahodarne pôsobí na vaše zdravie?

 

 

Škorica je bohatým zdrojom antioxidantov

Antioxidanty chránia naše telo pred oxidatívnym stresom, ktorý vzniká pôsobením voľných radikálov.

Škorica obsahuje celý rad antioxidantov, ako sú napríklad polyfenoly

Štúdie porovnávali účinnosť antioxidantov v 26 druhoch korenia.

Škorica vyšla jednoznačne ako jeden z najlepších antioxidantov a v porovnaní porazila oregano aj cesnak

Škoricu je možné využiť tiež ako prírodný konzervant.

 

Škorica obsahuje látky s protizápalovým účinkom

Zápalová reakcia je veľmi dôležitou súčasťou obranných mechanizmov nášho tela.

Pomáha nášmu telu zbavovať sa infekcií a následne sa zúčastňuje obnovy poškodených tkanív (3).

Zápal môže byť ale nežiaducim javom, ak je chronický alebo nasmerovaný proti tkanivám nášho vlastného tela.

Škorica obsahuje látky s protizápalovým pôsobením, takže jej vhodná konzumácia môže prispieť k zmierneniu zápalu v tele (napríklad spolu s konzumáciou ďalších potravín s protizápalovými účinkami).

 

Ako sa užíva?

Mletá škorica – terapeutické dávky

  • pridávajte si 1/3 čajovej lyžičky do jedla 1 – 2-krát denne
  • ak budete užívať mletú škoricu, dávky čaju treba primerane znížiť
  • ak používate škoricu iba v rámci prevencie, denné dávky môžu byť menšie a sporadické

Škoricový čaj – terapeutické dávky

  • 2 mierne kopcovité PL mletej škorice zalejte do džbánu litrom vriacej vody, nechajte pri izbovej teplote vychladnúť, potom vzniknutý sliz preceďte alebo inak oddeľte zliatím čaju, môžete osladiť 1 až 2 čajovými lyžičkami medu, pridať trochu citrónovej šťavy (ani jedno nie je nevyhnutné) a zakryté vložte do chladničky
  • vypite 1 šálku 2 denne
  • po dvoch až troch týždňoch môžete dennú dávku znížiť
  • ak pijete škoricový čaj iba v rámci prevencie, denné dávky môžu byť menšie a sporadické
  • tento čaj môžu užívať aj ľudia s cukrovkou 1. typu, ktorí užívajú syntetický inzulín, ale dávkovanie musí byť postupné:
  • prvý týždeň užívať len 1 šálku čaju denne a každý ďalší týždeň zvyšovať dennú dávku o 1 šálku až do dosiahnutia 3 – 4 šálok za deň
  • počas celého obdobia je nevyhnutné častejšie si sledovať hladinu cukru v krvi a v prípade nízkych hodnôt konzultovať so svojím lekárom prípadnú úpravu liečby

 

9 liečivých účinkov rasce na vaše zdravie

Rasca môže pomáhať v boji so zápalom

Laboratórne štúdie potvrdzujú, že výťažok z rasce môže zmierniť zápal

Rasca obsahuje veľa látok, ktoré majú protizápalové účinky, ale lekári zatiaľ nevedia, ktorá z nich je najdôležitejšia a má najsilnejšie účinky

Rastlinné látky obsiahnuté v rôznych druhoch korenia znižujú hladinu dôležitého zápalového markeru v krvi – NF-kappaB

Zatiaľ nemáme dostatok informácií o tom, či rasca, či už vo forme korenia alebo doplnku stravy, naozaj účinne pôsobí v boji proti zápalu.

 

Liečivý odvar z rasce

Približne ½ lyžičky rasce zalejte 200 ml vriacej vody a následne nechajte vylúhovať 5 – 10 minút. Potom prelejte cez sitko a pite 2 krát denne.

Čaj z rasce a jabĺk

1 malú lyžičku semien rasce + 1 lyžicu jablčných šupiek (sušených alebo čerstvých) povaríme 7 minút a lúhujeme 10 minút. Pijeme proti nadúvaniu a pri dojčení 1x až 3x denne 1 šálku. Čaj je vhodný v menšom množstve pri bolení bruška aj pre malé deti asi od 2 rokov. Výrazne podporuje tvorbu materského mlieka.

Rascový likér

doba prípravy: 10 dní a 20 minút

Potrebujeme:
– 2 fľaše (á 0,5 l)
– 3 lyžice rasce
– 250 g krupicového cukru
– 200 ml vodky
– 1,5 l vody
– 1,5 lyžice krupicového cukru

Do fľaše so širším uzáverom dáme rascu, cukor a vodku, uzavrieme a necháme 10 dní stáť pri okne. Prvých pár dní s fľašou párkrát zatrasieme, až sa cukor rozpustí. Po 10 dňoch prevaríme 1 l vody s 1,5 lyžicou cukru a necháme vychladnúť.

Nachystáme si dostatočne veľkú (500 ml) čistú fľašu a precedíme do nej cez veľmi jemné sitko či plátno rascový výluh (farby slabšieho čierneho čaju). K tomu prilejeme vychladnutú sladkú vodu a premiešame.

Výsledná chuť likéru je veľmi jemná a sladká. Naozaj je potrebné vydržať 10 dní, inak má likér príliš agresívnu rascové chuť. Podávame vychladený, dobre pôsobí na trávenie.

 

 

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.
Prehlasujeme, že autori ani prevádzkovateľ webu nepreberajú zodpovednosť za prípadné ujmy spôsobené využívaním liečebných metód v tomto článku.
Hoci sú recepty, rady alebo liečebné metódy v tomto článku písané s najlepším svedomím autora textu, ich použitie je na vlastné nebezpečenstvo a malo by prebiehať výhradne po konzultácii s vaším lekárom.

 

You Might Also Like