Za socializmu bolo lepšie: Slováci stále spomínajú na život pred rokom 1989!

Spread the love

Hoci od 17 novembra 1989 uplynulo 30 rokov, mnohí Slováci naďalej nostalgicky spomínajú na život za bývalého socializmu. Vyplýva to z výsledkov prieskumu verejnej mienky, ktorý pre Konzervetívny inštitút Milana Rastislava Štefánika vypracovala agentúra Focus.

 

Podľa výsledkov prieskumu agentúry Focus, ktorej výberovú vzorku malo tvoriť 1046 respondentov si až 42% z nich myslí, že ľuďom sa žilo lepšie za socializmu ešte pred rokom 1989. Značná časť verejnosti teda pociťuje za bývalým režimom nostalgiu a to aj napriek tomu, že Slovensku sa mimoriadne darí.

Za posledné roky na Slovensku výrazne stúpla životná úroveň, rástli mzdy a naopak nezamestnanosť klesla na historické minimumu. Slovensko sa dokonca ocitlo v americkom zozname najzaujímavejších turistických destinácií sveta a Bratislava bojuje o prestížny titul najobľúbenejšieho mesta Európy (asi všetkých oslnila naša krásna bratislavská vlaková stanica).

Na prvý pohľad sa nám teda darí skutočne dobre. Máme zadarmo vlaky, školské obedy a životná úroveň neustále rastie. Prečo teda toľkí Slováci smútia za socializmom? Odpoveď na túto otázku paradoxne poskytol ten istý prieskum.

Nostalgicky za obdobím z pred roka 1989 spomínajú predovšetkým výrazne staršie ročníky, obyvatelia s nižšou formou vzdelania či nízko kvalifikovaní pracovníci s nižšou mzdou. Naopak vzdelanejšia časť respondentov v produktívnom veku a mladí ľudia vnímajú terajšie obdobie výrazne pozitívnejšie.

Niet sa čomu čudovať. Predsa už len fakt že možeme cestovať kam checme kedy chceme je obrovská vymoženosť ktoré pred rokom 1989 bola privilégium najsilnejších ľudí na planéte.

Reprezentatívny prieskum agentúry Focus sa mal uskutočnil v rámci projektu Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika – Búranie mýtov o socializme a sociálnom štáte.

You Might Also Like