Za slušné Slovensko: november ’89 je jedným z najdôležitejších míľnikov slovenských dejín

Slovensko si dnes pripomína 31. výročie Nežnej revolúcie a Deň boja za slobodu a demokraciu.

17. november je jedným z najdôležitejších míľnikov slovenských dejín, stal sa symbolom boja za slobodnú a demokratickú spoločnosť. Pri príležitosti 31. výročia Nežnej revolúcie a štátneho sviatku Deň boja za slobodu a demokraciu to uviedla iniciatíva Za slušné Slovensko. Stanovisko poskytla Karolína Farská z iniciatívy.

„Pred 31 rokmi sa občania Československa spoločne postavili totalitnému režimu a svojou odhodlanosťou, solidaritou a s holými rukami pre nás vybojovali slobodu. Demokracia ale nie je stála, ani samozrejmá, treba ju chrániť aj dnes,“ priblížila Farská.

Zdôraznila, že nie je jedno, s kým človek pochoduje, s kým stojí bok po boku na protestoch, či kto zhromaždenia organizuje. „Účasť na proteste organizovanom extrémistami a politikmi s pochybnou minulosťou je zároveň aj ich vedomou či nevedomou podporou. Nežná revolúcia bola o sile občanov a nie o vybraných politikov, nežná revolúcia bola o spolupatričnosti, pravde a láske. Bola o rovnosti v rôznorodosti, o úcte v dialógu. Bola o viere v základné demokratické princípy,“ uviedla Farská. Ľudí vyzvala, aby nepodporovali tých, ktorí sa „každodenným šírením strachu, nenávisti a lží neustále snažia zneužívať situáciu, manipulovať občanov a rozdeľovať spoločnosť“.

Predstavitelia iniciatívy pri tejto príležitosti dnes ráno umiestnili na námestia v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Lučenci, Kežmarku a ďalších miestach po Slovensku tisíce kvetov. Tie majú pripomínať, že v roku 1989 vyšla do ulíc pokojná sila, „ktorej slušnosť zvíťazila nad lživou mocou neslobody“. „Práve kvetmi odpovedali študenti v prvej línii protestujúcich na policajné obušky. Kvety nám zároveň pripomínajú krehkosť slobody a demokracie, ktorú je potrebné dennodenne chrániť. Chrániť ju však potrebujeme aj od lží tých, ktorí sa pod rúškom demokracie snažia práve demokraciu pošľapať,“ ozrejmili členovia Za slušné Slovensko.

Ľudí pozvali, aby si pripomenuli výročie Nežnej revolúcie a pridali sa k ich online zhromaždeniu, ktoré sa začne dnes o 17:11 a bude vysielané naživo na facebookovej stránke Za slušné Slovensko. Vystúpia v ňom zástupcovia Novembra 1989 vrátane hercov, novinárov či vedcov. „Cez sociálne siete sa budeme spájať s tvárami 1989, akými sú Filip Vagač, Marta Kubišová či Michal Kocáb z Prahy. Za hereckú obec sa k nám prihovorí Zuzana Fialová. Novinársku obec zastúpi Matúš Kostolný a Beáta Balogová. Prihovorí sa nám aj Juraj Benetin, Daniel Pastirčák a ďalší,“ dodali predstavitelia iniciatívy.

 

zdroj: SITA

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com