Z Košíc hlásia útoky na zdravotníkov v sanitkách: Lekára udrel do brucha, záchranárku kopol do tváre

Zdravotnícki záchranári spadajú podľa Trestného zákona do skupiny chránených osôb, čo znamená vyššiu mieru zákonnej ochrany pri napadnutí počas výkonu povolania.

K napadnutiu posádky Rýchlej lekárskej pomoci (RLP) pacientom došlo v utorok (2. 3.) v Košiciach. „Pri prevoze do nemocnice pacient najprv v sanitnom vozidle zaútočil na lekára, ktorého udrel päsťou do oblasti brucha. Pri vykladaní pacienta zo sanitky v nemocnici pacient ležiaci na nosidlách kopol zdravotnícku záchranárku do tváre,“ informoval v stredu hovorca Záchrannej služby Košice (ZSKE) Viktor Wurm.

Prípadom sa zaoberá polícia, ktorá dostala v ten deň oznámenie na tiesňovú linku o 20.30 h. Podľa predbežnej lekárskej správy mala záchranárka utrpieť zranenia s predbežnou dobou liečenia do sedem dní. Lekár neutrpel zranenie, ktoré by si vyžadovalo lekárske ošetrenie. „Polícia túto udalosť nateraz objasňuje ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. V prípade, ak sa v priebehu objasňovania zistí, že boli naplnené znaky skutkovej podstaty trestného činu, bude vec odovzdaná do vyšetrovania,“ uviedla košická krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová.

Deň predtým, v pondelok (1. 3.) podľa Wurma ďalšia košická posádka RLP čelila verbálnym útokom, ktoré neskôr prešli aj do fyzickej roviny. Zranená záchranárka z tohto prípadu je v súčasnosti práceneschopná.

Podľa polície okolo 16.00 h krátko po tom, ako záchranári skonštatovali smrť muža a opustili priestory jedného z bytov v košickej mestskej časti Dargovských hrdinov, podozrivá osoba na parkovisku kopla do bočných dverí sanitného vozidla, čím došlo k zraneniu záchranárky. Jej zranenia si vyžiadali lekárske ošetrenie. Aj v tomto prípade polícia zatiaľ objasňuje skutok ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu.

Naši lekári, záchranári a vodiči sú tu stále, 24 hodín denne pre pacientov so všetkými diagnózami, aj keď pracujú pod enormným tlakom pandémie. Preto akékoľvek útoky na nich považujeme za odsúdeniahodné a budeme striktne trvať na trestnoprávnej zodpovednosti osôb, ktoré sa zdravotníkom za pomoc odvďačujú fyzickými útokmi,“ konštatoval Wurm.

Zdravotnícki záchranári spadajú podľa Trestného zákona do skupiny chránených osôb, čo znamená vyššiu mieru zákonnej ochrany pri napadnutí počas výkonu povolania.

🥊🔥🥊Urážky, vyhrážky, sácanie, údery, kopanie do tváre. Toto má byť odmena za našu prácu?

Za DVA DNI v Košiciach ‼️DVA‼️…

Uverejnil používateľ Záchranná služba Košice Streda 3. marca 2021

 

zdroj: TASR, Obrázok od Bokskapet z Pixabay

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com