Vyrazil dych všetkým prítomným. Holándský historik si nekládol servítku pred ústa a toto odkázal všetkým miliardárom

Každý rok sa koná Svetové ekonomické fórum a to už od roku 1971. Tento rok sa stretnutie konalo vo švajčiarskom Davose. Tohto fóra sa zúčastnili predstavitelia zo všetkých kontinentov a diskutovalo sa o dôležitých témach ako je politika, vzdelávanie, biznis, priemysel či iné sociálne témy.

Tento rok sa fóra zúčastnil aj holandský historik, publicista a autor Rutger Bregman. Jeho názor na súčasnú ekonomiku vyrazil dych nejednému miliardárovi. Podľa jeho slov je najväčší problém v tom, že miliardári neodvádzajú dane a posielajú ich do daňových rajov. Svoju krajinu tak ukracujú o peniaze, ktoré by mohli pomôcť v rozvoji danej krajiny.

„Z každej strany počúvam, ako by všetko malo byť spravodlivé, transparentné, s rovnakými podmienkami pre každého, ale nikto už nehovorí o tom, ako sa bohatí ľudia vyhýbajú plateniu daní. Cítim sa, ako by som bol teraz na konferencii hasičov a máme zakázané hovoriť o vode,“ povedal Rutger.

Ako povedal Rutger, o filantropii by sa dalo rozprávať aj celé hodiny. Nie je to žiadna veda a všetko je o daniach. To, že za rok venujú miliardu dolárov na charitu veľa nerieši. Ak by odvádzali dane, pomohli by omnoho viac.

Ročne do daňových rajov putuje približne 170 miliárd dolárov. Mnoho miliardárov si totiž svoje miliardy prevádzajú na účty v daňových rajoch a tak sa dokážu vyhnúť plateniu daní vo svojej krajine, čím ekonomika krajiny trpí, respektíve sa situácie k lepšiemu nemení.

Snáď najväčšou iróniou celého stretnutia bol fakt, že do Davosu priletelo 1500 súkromných lietadiel. Iróniou preto, že najhlavnejšou témou, a dôvodom tohto stretnutia, bolo rozprávanie britského moderátora Davida Attenborougha prírodopisných dokumentov, ktoré sa venujú jednotlivým problémom, ktoré ničia našu planétu.

ZDROJyoutube.com

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com