Vyhadzovať šupky z cibule je hriech, obsahujú veľké množstvo antioxidantov. Na toto všetko sa dajú využiť!

Red onion cut in half and sliced quarter with dry peel on them isolated on white background close up and copy space. Vegetarian food concept

Zdieľajte článok na

Pre väčšinu z nás sú šupky z cibule nepotrebné a hádžeme ich do odpadu. Ale nemali by sme to robiť, vďaka ním si vieme zlepšiť zdravie. Taktiež šupky z pomaranču, banánov alebo melónu majú účinky na naše zdravie.

My sa ale ideme pozrieť na hore spomínané šupky z cibule a čo sa dá s nimi spraviť. Výskumy ukázali, že všetky vrstvy cibule sú plné antioxidantov (flavonoidov, kvercetinu) a tieto antioxidanty majú protizápalové účinky.

Aké zdravotné prínosy majú šupky z cibule pre nás:
-liečia depresiu
-pôsobia proti zápalu
-zabraňujú alergiám
-prospešné pri liečbe rakoviny
-podporujú funkciu a rast svalovej hmoty
-znižovanie zlého cholesterolu a krvného tlaku

Vďaka čomu má cibuľa také veľké množstvo užitočných látok a akú rolu v tom hrajú jej šupky?

Výskumníci poznajú odpoveď na to, prečo práve šupka je zdrojom toľkých dobrých látok. Odpoveď je taká, že obaly vyrábajú látky a tie ich ochraňujú pred parazitmi, červíkmi… Rastliny, ktoré sú ohrozené alebo napadnúte takýmito im neprirodzenými organizmami majú stres čo spôsobuje, že sa začnú chrániť a vylučovať obranné látky. A práve takéto látky sú nám nápomocné.

Ako používať šupky z cibule:
Obľúbený a častým spôsobom je ich pridávať do jedla, či už niečo dusíme na cibuľke alebo robíme polievku. Ak budete variť niekedy polievku, tak sa nebojte a pridajte celú cibuľu vrátane šupky. Takto získate viac želaných látok. Najlepším spôsobom je variť cibuľu v nejakej sáčku (neškodnom), aby sa ľahko z polievky dostali von.

Iné spôsoby využitia:
Môžete vyskúšať spraviť odvar, ktorý sa dá použiť na akné, pupáčiky alebo hociaké vyrážky na koži. Taktiež ich môžete použiť na zmäkčenie a vyhladenie vlasov. Čerstvo umyté vlasy si prepláchnite takýmto odvarom a pekne na vzduchu nechajte uschnúť.

zdroj: vylectese.cz / Bigstock.com

ONLINE NABYTOK:

onlinenabytok


Zdieľajte článok na