Vodiči, POZOR! Už od zajtra začnú platiť prísnejšie tresty za rýchlosť aj telefón v ruke!

Ministerstvo vnútra SR pripomína vodičom niektoré zmeny a zvýšené tresty za vážne porušenia dopravných predpisov, ktoré sú účinné od 1. augusta 2022. Prináša ich novela zákona č. 8/2009 o cestnej premávkeNajzásadnejšia zmena sa týka sprísňovania trestov za prekročenie povolenej rýchlosti a manipuláciu s telefónom počas šoférovania.

POKUTY ZA RÝCHLOSŤ

Zvýšené pokuty za rýchlosť – v blokovom konaní je najprísnejšia peňažná pokuta za rýchlosť od 250 do 800 eur, pri riadnom konaní je to od 500 do 1 000 eur. Samotná výška pokuty sa v novele nemení. V prípade, že vodič tretíkrát a viackrát prekročí rýchlosť počas 12 mesiacov v obci o 50 km/h a viac, mimo obce o 60 km/h a viac je možné mu uložiť aj sankciu zákazu činnosti.

TELEFONOVANIE

Držanie a obsluhovanie telefónu počas jazdy bez systému „voľné ruky“/hands free  sa stane ďalším porušením pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom. Zvýšia sa horné hranice pokút v blokovom (zo 100 na 150 eur) i v riadnom správnom konaní (z 200 na 300 eur). Zároveň bude možné za tento priestupok uložiť zákaz činnosti a porušenie sa bude rátať medzi tri závažné priestupky počas 12 mesiacov. Telefonovanie cez Hands free, čo je systém voľných rúk, je v aute v poriadku a povolený.

„Týmito krokmi sledujeme väčšiu bezpečnosť na cestách. Cieľom je, aby sa vodiči sústredili na šoférovanie motorového vozidla a doplnkovými činnosťami nestrácali pozornosť nad vedením vozidla a neohrozovali tak ďalších ľudí na ceste ako aj seba. Cieľom je ochrana zdravia a životov,“  zdôrazňuje minister vnútra SR Roman Mikulec.

Prečo sprísňujeme tresty pre nezodpovedných vodičov?

  • Štatistiky porušení pravidiel cestnej premávky hovoria jasnou rečou. Za obdobie 5 mesiacov 2022 zistili policajti služby dopravnej polície Policajného zboru v rámci dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky takmer 155 000 porušení pravidiel cestnej premávky, ktoré boli vybavené na mieste v blokovom konaní a postúpené na správne konanie.
  • Okrem uvedeného bolo v rámci objektívnej zodpovednosti zistených 9 881 porušení pravidiel cestnej premávky.
  • Za rok 2021 bolo zistených viac ako 332 000 porušení pravidiel cestnej premávky, ktoré boli vybavené na mieste v blokovom konaní a postúpené na správne konanie. V rámci objektívnej zodpovednosti bolo zistených 24 809 porušení pravidiel cestnej premávky.

Ostatné zmeny, ktoré prináša novela zákona o cestnej premávke, nájdete na našom webe:

Novela zákona o cestnej premávke dostala od prezidentky zelenú, zmeny začnú platiť od augusta 2022

zdroj: minv.sk

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com