Viete, na akom princípe funguje zamilovanie? Myslíte si, že to je len zhoda náhod? Potom budete prekvapení…

Keby sa vás niekto opýtal, na akom princípe funguje zamilovanosť, vedeli by ste mu odpovedať? Vedeli by ste mu opísať, ako ste sa zamilovali do svojej polovičky? Čo presne sa stalo? Pravdepodobne nie, veľa vecí, udalostí a citov musí zacvaknúť na to správne miesto, aby sa z dvoch neznámych ľudí stali zaľúbenci. Dnes vám prinášame niekoľko faktov, ktoré sa v priebehu tvorby zamilovanosti dajú vedecky overiť.  

Vône a zvuky:
Nesmierne dôležité pri zamilovávaní je to, či vám druhá osoba vonia. Nejde len o vôňu ako je voňavka alebo sprchový gél, ale aj o to, ako je cítiť táto osoba sama o sebe. Ide o vôňu, ktorou vonia, keď sa ráno zobudí a vôňu, ktorou vonia jej oblečenie.

Rovnako ako vôňa je dôležitý aj zvuk, a teda hlas danej osoby. Keď nás niekto rozochveje už len tým, ako znie jeho hlas, potom zamilovanie nie je ďaleko.

Inteligencia:
Inteligencia je v procese zamilovávania nesmierne dôležitá. Veď kto by sa zaľúbil do niekoho, kto mu príde hlúpy? Ľudia si hľadajú partnerov, ktorí si na rovnakej inteligenčnej úrovni ako oni sami. Keď ale vedci skúmali tento faktor zamilovania, tak zistili, že pre mužov je inteligencia menej dôležitá ako pre ženy. Žena chce muža, ktorý je inteligentný, zatiaľ čo muž prísne hodnotí to, ako žena vyzerá.

Menštruačný cyklus:
Vedci zistili, že to, aký muži ženy priťahujú je dané tým, v akej fáze menštruačného cyklu sa ženy práve nachádzajú. Hlavne počas plodných dní ženy priťahujú muži, ktorí majú lepšiu genetickú výbavu, čo znamená, že pôsobia mužnejšie. Sú či už vyšší, svalnatejší, zarastení alebo majú hlbší hlas.

Narcizmus:
Kto by to bol povedal, že ľudí, ktorí sú narcistický, niekto bude pokladať za viac atraktívnych? V tomto príde nejde ale o samotný narcizmus, ale o niečo iné. Ide o to, že ľudia, ktorí sú narcistickí, sa o seba starajú. A keď sa o seba človek stará, tak je pre iných oveľa viac príťažlivý. Nejde teda o to, že chceme niekoho egoistického, kto je zameraný len sám na seba, ale o to, že chceme človeka, ktorý sa o seba stará.

Brada:
Keď sa bavíme o ženách, tak štúdie poukazujú na to, že muži s bradou sú pre ženy oveľa príťažlivejší ako tí, ktorí bradu nemajú. Najviac sa ženám páči párdňové strnisko, ktoré jemne škrabká. Nepohrdnú ale ani hustou dlhšou bradou.

Protiklady:
To, že ľudí priťahujú protiklady je všeobecne známe. Teraz túto ľudovú múdrosť potvrdili aj vedci pomocou rôznych štúdií. Ide o HLA komplex, ktorý je zodpovedný za rozlišovanie vlastných buniek tela a napríklad vírusov, ktoré sú nebezpečné. Ak má potencionálny partner iný HLA komplex, ako my, potom sa nám podvedome páči. Samozrejme, k niekomu len tak neprídeme a nespýtame sa ho na to, aký má HLA komplex, podľa vedcov túto informáciu zisťujeme čuchom. A teda ide o to, ako nám partner vonia.

Podobnosť s rodinnými príslušníkmi:
Vedci zistili, že pri výbere partnera si ľudia podvedome hľadajú človeka, ktorý je podobný ich rodičom alebo súrodencom. Pri ženách ide o brata alebo otca a pri mužoch zas o sestru alebo mamu. Táto podobnosť nebýva viac ako 30%, takže nehľadáme ich kópiu, ale len určitú podobnosť.

ZDROJ: psych2go.net

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com