Viete ako správne vymeniť plienku, či dojčiť novorodenca ? 10 skvelých rád, ako sa postarať o vašu ratolesť.

S novonarodeným dieťatkom prichádza nielen radosť, ale aj obrovské množstvo zodpovednosti, ktoré leží na pleciach rodičov. Obzvlášť pre čerstvých rodičov môže byť na začiatku táto cesta ťažká, pretože trpia nedostatkom spánku, neustále sa musia starať o bábätko, upokojovať ho a kŕmiť. Musia byť pripravení na nové drastické zmeny v živote. Pripravili sme si pre rodičov zopár rád, ktoré im môžu uľahčiť život s novorodencom.

Ako držať bábätko:
Je normálne, že keď vám dajú bábätko prvýkrát do rúk, ste si neistí, neviete ho správne chytiť a zároveň sa bojíte, aby ste mu neublížili. Je veľmi dôležité, aby ste ho správne držali.

Krk dieťaťa je najcitlivejšie miesto a preto pri jeho zdvihnutí by ste mali dať ruku pod jeho hlavičku. Bábätko ešte nedokáže samo udržať hlavu a preto je nesmierne dôležité, aby ste ho držali správne – jedna ruka pod hlavu a druhá pod boky. Taktiež si musíte dávať pozor na mäkké miestečko na hlave novorodenca, skúste sa vyhnúť tomu, aby ste sa ho museli na tomto mieste dotknúť. Vždy ho držte blízko vášho hrudníka, je to najbezpečnejší spôsob.

Ako zavinúť novorodenca
Správne zavinutie je kľúčom k spokojnosti dieťaťa. Postupujte podľa nižšie priloženého obrázku. Po správnom zavinutí si držte dieťatko blízko hrudníka. Bude sa cítiť bezpečnejšie a rýchlejšie zaspí.

Matky sa o seba musia starostlivo starať prvých 30 dní od pôrodu
Prvých 30 dní je najdôležitejších. Matka sa musí o seba dobre starať, aby sa potom mohla postarať čo najlepšie o dieťatko. Odporúča sa, aby mamičky správne jedli, najmä ak dojčia. Spánok je ďalší veľký problém, ktorým čelia matky. Obvykle sa odporúča, aby spali vtedy, keď spí ich dieťa.

Ako pomôcť novorodencovi, aby si správne odgrgol:
Grganie je pre novorodenca nesmierne dôležité. Spokojné dieťa bude na oplátku dobre spať a jesť. Ak chcete, aby si správne odgrglo, držte ho za hruď tak, aby jeho brada spočívala na vašom ramene. Nezabudnite mu podoprieť hlavu a ramená. Jemne ho masírujte alebo tľapkajte po chrbte, kým si neodgrgne.

Ďalším spôsobom je, keď dieťa položíte tvárou dole na svoje koleno. Držte mu sánku a bradu, rukami nadvihnite hlavičku, aby sa krv nenahrnula do hlavy. Znovu jemne tľapkajte po jeho chrbte, kým si neodgrgne.

Ako dojčiť dieťa
Dojčenie je veľmi dôležité, najmä v prvých dňoch. Keďže mlieko je jediným zdrojom potravy a výživy pre dieťa v prvých dňoch jeho života, je dôležité, aby ste sa naučili správne ho dojčiť. Čerstvé matky môžu čeliť mnohým problémom ako napríklad majú málo mlieka počas kojenia, dieťa môže vyžadovať veľa mlieka či matka môže dostať rôzne infekcie prsníkov. Existuje veľa spôsobov ako kojiť dieťa (pozrite sa na obrázok) a preto by ste si mali vybrať taký, ktorý je najpohodlnejší pre vás a pre vaše dieťa. Uistite sa, že dieťa nikdy nejde spať s prázdnym žalúdkom.

Ako správne kúpať dieťa:
Každý čerstvý rodič sa bojí prvého kúpania jeho dieťaťa. Je dôležité poznamenať, že novorodenci by sa počas prvého týždňa nemali príliš kúpať, stačí ak po nich prejdete mokrým uterákom alebo špongiou. Odporúča sa počkať, kým pupočná šnúra nevyschne a sama odpadne, no a potom už dieťa môžete okúpať vo vaničke. Nemusíte ho však kúpať každý deň, vždy kontrolujte teplotu vodu a nenechávajte dieťa bez rozhovoru.

Ako masírovať novorodenca:
Masáž je dôležitá pre novorodencov, pretože vďaka nej sa stanú ich kosti a svaly silnejšími. Prvým pravidlom je, že dieťa nemasírujte pred alebo po kojení. Postupujte podľa týchto krokov: položte svoje dieťa na uterák alebo na pohodlný povrch a začnite ho masírovať olejom. Začnite nohami, potom ramenami, hrudníkom a nakoniec masírujte chrbát. Dobrá masáž dieťa upokojí.

Ako vymeniť plienku:
Výmena plienok nie je žiadna veda, aj keď sa to tak na prvý pohľad môže zdať. Rodičia, hlavne muži, sa tejto úlohy na začiatku úplne boja. Prvá a najdôležitejšia vec je, že nikdy plienku nedávajte do výšky pupku, vždy musí siahať nižšie. Pred vložením čerstvých plienok vždy dbajte na to, aby ste vysušili oblasť zadočku. Ak má dieťa vyrážku z plienky, mali by ste ich častejšie vymieňať a kontrolovať, či nie sú plné. Taktiež by ste na vyrážku mali použiť mastičku, aby sa nezhoršila. Vyhnite sa aj akýmkoľvek voňavým mydlám alebo plienkam, kým nezmizne.

Ako vytvoriť puto s bábätkom:
Veľmi dôležitým je vzájomný dotyk medzi vami a vaším bábätkom. Ďalšou dôležitou vecou je dívať sa do očí dieťaťa, keď sa s ním rozprávate. Môže sa vám to zdať trochu zvláštne, že hovoríte s malým dieťaťom, ktoré dokonca ani nerozumie tomu, čo hovoríte, ale skutočne to funguje. Pretože bábätko nemá ešte dobre vyvinutý zrak, priblížte k nemu tvár, usmievajte sa a rozprávajte sa s ním.

Ako uspať dieťa:
Je veľmi dôležité, aby si už novorodenci uvedomili význam svetla. Počas dňa nechávajte v izbe nezastreté okná a v noci stlmte svetlá. Snažte sa, aby si dieťa uvedomilo rozdiel medzi dňom a nocou. Vaše „skoro spiace“ dieťa môže vyzerať veľmi roztomilo a preto môžete mať chuť pobozkať ho a rozprávať mu pekné slová, no nie je to dobrý nápad. Dieťa sa môže úplne prebudiť s pocitom, že sa s ním chcete hrať a maznať. Taktiež musíte byť pri uspávaní veľmi trpezliví.

Dúfam, že vám tieto užitočné informácie pomôžu. Nezabudnite článok zdieľať s vašou rodinou a blízkymi, ktorí sa tiež nedávno stali rodičmi

ZDROJ brightside.me

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com