VIDEO: Na Kyjev dopadajú ruské rakety a streľba, mesto zatiaľ odoláva!

Ukrajinský Kyjev prežíva kľúčovú noc, ktorá podľa prezidenta Volodymyra Zelenského rozhodne o osude krajiny. Na hlavné mesto boli vypálené ďalšie ruské rakety. V celom meste bol vyhlásený poplach a ľudia boli vyzvaní, aby sa ukryli. Obranu hlavného mesta má údajne na starosti sám prezident. Zároveň odmietol ponuku na evakuáciu.

„Súpera zastavujeme, ako najlepšie vieme. Situácia v Kyjeve je pod kontrolou ozbrojených síl Ukrajiny a našich občanov,“ povedal tajomník Bezpečnostnej rady Oleksij Danilov.

Podľa najnovších záberov z Kyjeva je v meste a jeho okolí počuť niekoľko silných výbuchov. Ukrajinské médiá už informujú aj o streľbe. „Mimoriadne prudké boje“ sa odohrali v blízkosti kyjevskej zoologickej záhrady. Na kyjevskej Triede víťazstva sa objavili zábery horiacich vozidiel.

Letecké útoky boli pokusom Rusov zneškodniť tepelnú elektráreň a tiež kasárne.

Ozbrojené sily Ukrajiny vytláčajú z Kyjeva sabotážne a prieskumné skupiny. Boje neutíchajú. Na Facebooku o tom informovala Maryana Bezuglayová, podpredsedníčka Výboru Najvyššej rady Ukrajiny pre národnú bezpečnosť, obranu a spravodajské služby.

Zelenskyj potvrdil, že ruské jednotky sa približujú ku Kyjevu z východu a severu, pričom počas piatkovej operácie obsadili leteckú základňu v neďalekej Hostomeli.

V sobotu ráno bieloruská tlačová agentúra Nexta informovala, že do Kyjeva smeruje zo severu konvoj asi 100 obrnených vozidiel.

Podľa ukrajinskej armády prebiehajú ťažké boje v meste Vasylkiv, približne 18 kilometrov od Kyjeva. V kyjevskom okrese Troješčina sa Rusi pokúšajú znefunkčniť tepelnú elektráreň a podľa Ukrajiny bolo zadržaných 60 sabotérov.

Ukrajinská protivzdušná obrana oznámila, že sa jej podarilo zostreliť nákladné lietadlo Il-76 s ruskými výsadkármi asi 40 kilometrov od Kyjeva a o niekoľko hodín neskôr ďalšie lietadlo II-76, tentoraz 80 kilometrov od Kyjeva. Nie je známe, koľko výsadkárov bolo celkovo na palube.

„Dnešná noc bude najťažšia, nesmieme stratiť hlavné mesto. Náš súper do toho dá všetko a my musíme vydržať,“ povedal Zelenskyj v krátkom prejave. Pripomenul, že útokom nečelí len Kyjev, ale aj ďalšie ukrajinské mestá ako Černigov a Charkov.

Večer sa Kyjevom rozozvučal poplach, ktorý vyzýval obyvateľov, aby sa uchýlili do najbližších úkrytov. V hlavnom meste platí zákaz vychádzania aj po 22. hodine. Primátor Vitalij Kličko označil situáciu v Kyjeve za hrozivú.

Kličko pripomenul, že ukrajinskí vojaci strážia mosty a všetky dôležité vstupné body do mesta.

Ako stránka sa nestotožňujeme a odsudzujeme ruskú agresiu proti Ukrajine. VOJNA NIE JE ŽIADNE RIEŠENIE a prináša skazu pre všetkých!

zdroj: bbc.com

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com