Vianočný darček pre všetkých Slovákov? Nech Matovič podá DEMISIU, želá si Pellegrini

Opozícia sa chytá každej príležitosti, aby poukázala na chaotické manažovanie koronakrízy zo strany vlády. Peter Pellegrini sa vyjadril, kto by mal riadiť koronakrízu namiesto Matoviča.

Prezidentka Zuzana Čaputová už dlhšiu dobu vyjadruje diskomfort so spôsobom, ako premiér riadi epidémiu. Posledné intermezzá s otváraním škôl, testovaním pendlerov či opätovná snaha o celoplošné testovanie napriek odporúčaniu epidemiológov si vyžiadali ďalšiu kritiku z jej strany. Teraz na jej kritiku nadviazal aj predseda strany Hlas-SD.

Vyslovila mu nedôveru

Peter Pellegrini na utorkovej tlačovke zopakoval, že vláda podľa neho „absolútne nezvláda boj s pandémiou, ani riadenie štátu.“ Pomohol si aj pripomenutím výzvy Zuzany Čaputovej, aby premiér prenechal riešenie koronakrízy niekomu inému.

„Hoci volila veľmi diplomatické slová, môžeme to chápať tak, že vyslovila premiérovi nedôveru,“ uviedol P. Pellegrini. Dodal, že on sám s hlavou štátu súhlasí a Igorovi Matovičovi poslal aj vlastný odkaz.

Ak by premiér mal záujem načúvať, zamyslel by sa nad alternatívami. Napríklad možnosťou, ako vytvoriť celospoločensky akceptovateľný spôsob boja s koronavírusom alebo ako svoju snahu odovzdať niekomu dôveryhodnejšiemu a kompetentnejšiemu.

No miesto asertívnej reakcie I. Matovič postavil prezidentku do jedného šíku s Kotlebom a Ficom. Sám sa nazval zbitým psom. A má pravdu. Pes, ktorý neustále breše a okoloidúcich hryzie do nohy, si koleduje o pár rán palicou. Avšak takéto emocionálne výlevy majú čoraz menší efekt na sklamaných Slovákov.

Strata poslušnosti

K frustrovaným občanom sa pridávajú aj frustrované prevádzky, mnohé sú na hrane bankrotu. Slovenskí podnikatelia dostali mnoho zákazov, no minimálne kompenzácie – najnižšie v eurozóne. Situácia sa pre nich stala zúfalá. Niektoré reštaurácie a fitness centrá sa rozhodli svoje prevádzky protestne otvoriť. Jednoducho, zúfalí ľudia začnú robiť zúfalé veci. Lebo zúfalí ľudia robia zúfalé veci.

„Premiér by mal zvážiť, či chce ďalej týrať občanov, alebo nám dá najkrajší vianočný darček – svoju demisiu,“ dodal predseda Hlasu-SD.

Pripomenul aj protestné otváranie reštaurácií a fitnesscentier, pričom zúfalí majitelia už nedbajú na hrozbu pokút. „Vláda dostáva signál zhora aj zdola, že stačilo a treba niečo robiť.“

Kto by mal prebrať kormidlo?

Premiér Igor Matovič ešte na Pellegriniho výzvu nereagoval. K slovám prezidentky sa však vyjadril. Uviedol, že on nemanažuje koronakrízu, ale koronakríza manažuje nás.

„Takže neviem, ako mám odstúpiť z funkcie, ktorú nemám,“ uviedol premiér. Chcel tým povedať, že nemá funkciu manažéra pandemickej situácie, hoci len päť dní pred tým vyhlásil, že si berie testovanie škôl na koronavírus do vlastných rúk.

Kto by teda mal na Slovensku riadiť koronakrízu? Podľa P. Pellegriniho by to mali byť ministri zdravotníctva a vnútra, pričom predseda vlády by ich mal len koordinovať.

„Žiaľ, minister zdravotníctva je neschopný, ten len prežíva z týždňa na týždeň a modlí sa, aby niečo neskolabovalo, lebo potom by skolaboval aj on,“ dodal opozičný líder. A štipľavý odkaz poslal aj Romanovi Mikulcovi.

„Minister vnútra sa tvári akoby ani nebol ministrom, ani ho nevidíte na tlačovkách, že by oznamoval zásadné veci… Vládne tu chaos.“

Morálna integrita

Krajina nemá veľa možností, ako zo situácie von. Našťastie, morálna integrita prezidentky prevyšuje na míle všetkých ostatných politikov. Vojna je vždy najhorším možným riešením, no sú situácie, kedy neostáva nič iné.

Slovensko môže iba veriť, že na stranu spravodlivosti, racionality a pokory, ktorú Zuzana Čaputová reprezentuje, sa čoskoro pridajú aj ďalšie osobnosti najmä politického života, ktoré jasne ukážu, že im ide viac o osud Slovenska než o eurofondový biznis či teplé miestečka.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com