Vianoce v ohrození: Kvôli námraze zostali stovky domácností bez elektriny a v tme!

Námraza spôsobuje na strednom Slovensku výpadky elektriny už od nedele.

Ako informoval hovorca Stredoslovenskej distribučnej, a. s. (SSD) Miroslav Gejdoš, najviac zasiahnutý je okres Detva, kde aktuálne energetici obnovujú dodávku elektriny v Hriňovej, Látkach, Detvianskej Hute, Dobroči a Slanci. Poškodené izolátory na vedení vysokého napätia tu vyradili 23 trafostaníc. Viac ako 150 odberných miest bez elektriny je aj v osadách okolo Banskej Štiavnice.

„Príčinou výpadkov je námraza váľajúca stromy. Tie padajú na vedenia vysokého napätia, trhajú ich, alebo poškodzujú stĺpy. Bez elektriny tak zostávajú stovky domácností, aktuálne ich je viac ako 900,“ konkretizoval hovorca. Údržbárom pomáhajú elektromontéri aj špecialisti na práce pod napätím, v teréne je viac ako dvesto mužov.

Elektrikári zo SSD na niektorých miestach ešte len hľadajú poruchové miesta. Problémy im robí hmla, rozmočené prístupové cesty a stále padajúce stromy. V niektorých lokalitách môže preto odstraňovanie porúch trvať dlhšie a nie je isté, či to stihnú ešte dnes.

Spoločnosť Stredoslovenská distribučná, a. s., je regionálnym prevádzkovateľom distribučnej sústavy elektrických vedení na úrovni veľmi vysokého, vysokého a nízkeho napätia. Zabezpečuje distribúciu elektriny na území Banskobystrického, Žilinského a časti Trenčianskeho kraja. Spravuje takmer 35-tisíc kilometrov elektrických vedení, ktoré napájajú zhruba 755-tisíc domácností a firiem.

zdroj: SITA

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com