Veriaci sa k ním modlia každú nedeľu. Viete vysvetliť, ktorá ikona čo znamená?

Raz sa Francis Bacon vyjadril, že ateizmus je tenký ľad, po ktorom prechádza jedna osoba a vzápätí sa celý ľud prepadne do priepasti. Preto nezáleží na tom, či ste veriaci alebo nie, je dôležité, aby každý poznal význam týchto ikon.

Naša redakcia sa vám rozhodla niečo porozprávať o niektorých hlavných symboloch kresťanských svätcov. Nielen že budete vedieť, kto je zobrazený na ikonách, ale ľahšie pochopíte kresťanstvo a obdobie osvietenstva.

Ján Krstiteľ – prorok
jeho hlavným symbolom sa stal baránok, a taktiež je symbolom radikálneho života s Bohom, často je jeho postava spojená s kalichom, s ktorým krstí ľudí. Taktiež sa častokrát zobrazuje s tenkým dlhým krížom, knihou alebo zvitkami

Sám Ján je zobrazovaný ako chudý muž, s dlhými kučeravými vlasmi a fúzami strednej dĺžky. V období renesancie ho umelci kreslili ako mladého muža, ktorý kráčal s módou tej doby.

Často sa stáva, že na ortodoxných ikonách v čaši na krst je často zobrazovaná Ježišova hlava namiesto hlavy jahniatok. V blízkosti sa nachádza strom a sekera, ktoré sú odkazom Janovej kázni –  „Čiňte pokánie lebo sa priblížilo nebeské kráľovstvo, každý strom, ktorý nenesie dobrého ovocia, sa vytína a hádže na oheň.“

Apoštol Peter – kľúče od raja, obrátený kríž, kohút

Hlavným symbolom Petra boli kľúče od raja, ktoré mu udelil sám Ježiš Kristus, ako sa píše v Matúšovom evanjeliu. Ďalším atribútom tohto apoštola je obrátený kríž. Peter bol na jeho vlastnú žiadosť ukrižovaný hore nohami. Tento symbol sa však používa iba v svetských maľbách.

Častokrát si môžeme všimnúť po Petrovom boku kohúta, ktorý symbolizuje apoštolovu abdikáciu. Určite každý z nás pozná veľmi známu vetu z Biblie:

„Vravím ti, že ešte tejto noci, skôr ako kohút zakikiríka, tri razy ma zaprieš.“

Apoštol Pavol – meč
Často sa symboly svätých stávajú veci, ktoré sú nejak späté so svätcovým životom. Počas prenasledovania za vlády cisára Nera boli kresťania zvyčajne ukrižovaní na krížoch. Avšak Pavol bol rímskym občanom a tak bol zabitý humánnejším spôsobom – odrezali mu hlavu mečom.

Apoštol Andrej – šikmý kríž
Andrej bol ukrižovaný na kríži v tvare X. Odvtedy sa šikmý kríž nazýva aj „andrejovský.“

Apoštol Jakub starší – škrupina
Je veľmi zaujímavé, že na mnohých európskych ikonách je apoštol Jakub znázornený so škrupinou mušle v ruke. Tento symbol sa v Biblii moc nespomína, no stal sa symbolom Jakuba.

História tohto symbolu sa spája so stredovekým Španielskom, kde legenda hovorí, že Jakub sa rozhodol pokrstiť tieto krajiny. Keď Jakub zomrel, jeho pozostatky boli prenesené na západ od Iberského polostrova. Pútnici išli k hrobu Jakuba cez celú Európu a na dôkaz toho priniesli mušle.

Apoštol Bartolomej – nôž, odstránená koža
Bartolomej kázal kresťanstvo v Malej Ázii, Indii a Mezopotámii, no keď sa dostal do Arménska, bol stiahnutý z kože a následne ukrižovaný.

Apoštol Tomáš – meter
Tomáš je považovaný za patróna staviteľov a architektov, takže je často zobrazovaný s metrom v ruke. V „skutkoch apoštolov“ sa spomína, ako indický kráľ poveril apoštola Tomáša postavením nového paláca, lebo ho považoval za skvelého tesára. Potom sa Tomášovi podarilo obrátiť cára a jeho poddaných z pohanov na katolíkov.

Kozma a Damián – fľaša s močom, lekárske prístroje
Podľa legendy bola táto dvojka lekármi, ktorí si za vyšetrenie pacientov nebrali peniaze. Na stredovekom západe boli Kozma a Damián uctievaní ako patróni lekárov a boli zobrazovaní so symbolmi ako chirurgické nástroje, lieky či fľaše s močom.

Mária Magdaléna – nádoba s mierom
Mária je uctievaná ako patrónka mieru, preto je často zobrazovaná s nádobou na kadidlo, ktorou poliala Kristove nohy. Okrem toho západní maliari zobrazovali s odkrytou hlavou a voľnými vlasmi.

Mária Egyptská – duchovno
Rovnako ako Mária Magdaléna, Mária Egyptská zosobňuje silu duchovnej premeny. Bývala hriešnica šla do púšte, kde strávila 47 rokov, a prosila o pokánie. Hlavným symbolom Márie sú jej dlhé vlasy, ktoré jej zakrývajú nahé telo, a tri chleby na pamiatku osoby, ktorá jej dala 3 mince, Mária si kúpila spomínané chleby a jedla ich 17 rokov.

Ako vidíte, symboly ikon bývajú veľmi zložité rozlíšiť, žiadny symbol nie je náhodný alebo zbytočný. Ak sa vám článok páčil, určite ho nezabudnite zdieľať s vašimi priateľmi.

ZDROJ: ofigenno.com

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com