Veľká Británia zaznamenala ďalší druh koronavírusu, prípady súvisia s cestovaním do JAR

V Spojenom kráľovstve zaznamenali dva prípady ďalšieho prenosnejšieho variantu nového koronavírusu. V stredu o tom počas brífingu informoval minister zdravotníctva Matt Hancock, na ktorého sa odvoláva spravodajský portál BBC.

Oba prípady súvisia s cestovaním do Juhoafrickej republiky (JAR), kde daný variant spájajú s nárastom infekcií.

Britské úrady zaviedli cestovné obmedzenia s JAR. Taktiež každý, kto tam počas uplynulých dvoch týždňov cestoval, a každý, kto bol s danou osobou v kontakte, musí okamžite začať karanténu.

Vyšší stupeň obmedzení

Hancock počas brífingu tiež oznámil, že od 26. decembra prejdú ďalšie oblasti v Anglicku do najvyššieho, štvrtého stupňa protipandemických obmedzení. Opatrenie sa dotkne šiestich miliónov ľudí.

Odborníci nedávno identifikovali dva varianty koronavírusu, spomínaný v JAR a druhý v Anglicku. Tieto varianty majú oba mutáciu označovanú ako N501Y, ktorá je v rozhodujúcej časti vírusu, ktorú používa na infikovanie buniek v tele.

Pomohla by karanténa

Susan Hopkins z vládnej agentúry Public Health England uviedla, že oba varianty vyzerajú byť prenosnejšie, ale o tom z Juhoafrickej republiky sa ešte „stále učia“. Podľa nej by karanténa a cestovné obmedzenia šírenie tohto variantu mohli dostať pod kontrolu.

Vedci v JAR tvrdia, že spomínaný variant sa „rýchlo rozšíril“ a stal sa dominantnou formou vírusu v niektorých častiach krajiny. Ako uvádzajú vo svojej správe, variant „možno spojiť so zvýšenou prenosnosťou“.

 

zdroj: SITA, Foto: Renee C. Byer/The Sacramento Bee via AP, Pool

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com