Vedci odhalili: Zabúdanie je dôkazom vysokej inteligencie!

Dokonalá pamäť uľahčuje život, najmä počas štúdia.

Každý neznáša pocit, keď si nemôže spomenúť na to, čo sa naučil – naša pamäť niekedy zlyháva – zabúdame na dôležité sviatky, udalosti, nepamätáme si svoje priezvisko alebo napríklad ideme nakupovať a zabudneme kúpiť najdôležitejšie veci.

Podľa odborníkov nie je zabúdanie také zlé! Samozrejme, nemáme na mysli pokročilú Alzheimerovu chorobu, hovoríme o prirodzenom procese mozgu, ktorý nás večer robí… múdrejšími!

K tomuto záveru dospeli vedci z časopisu Neuron. Výskum profesorov z Torontskej univerzity ukázal, že vysoká inteligencia nemá nič spoločné s vysokou inteligenciou! Okrem toho je pre fungovanie mozgu veľmi dôležité zabúdať na drobnosti a detaily.

Podľa niektorých odborníkov mozog funguje efektívnejšie, keď „zahodí“ detaily a sústredí sa na udalosti zo širšej perspektívy. Hipokampus, ktorý je zodpovedný za pamäť, si sám vyberá, čo stojí za zapamätanie a na čo by sme nemali plytvať energiou.

Mozog si napríklad nemusí pamätať meno osoby, ktorá nás kedysi zradila. Dôležité je, aby sme si hneď uvedomili, že ide o nebezpečného človeka a musíme sa mať na pozore.

V tomto prípade sa ľudský mozog nelíši od zvieracieho – jeho hlavnou úlohou je tiež zachovať bezpečnosť a prežiť…

Okrem toho sa mozog musí rozhodnúť, čo je dôležité a čo môžeme pokojne vynechať, pretože ak si pamätá aj detaily, nie sme schopní rozhodovať sa a pozerať sa na problémy z väčšej perspektívy.

Keď nabudúce niečo zabudnete, nebojte sa! Váš mozog len usilovne pracuje 🙂

Poznáte niekoho, kto vždy na niečo zabudne? Zdieľať tento článok. Dajte im najavo, že sú výnimoční! 🙂

 

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com