VAROVANIE! Hygienici varujú pred týmito kozmetickými výrobkami. Pozrite sa, či ich nemáte doma!

Na Slovensku sa môžu nachádzať nebezpečné kozmetické výrobky, ktoré do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) nahlásili kontrolné orgány v Nórsku a vo Francúzsku. Na zdraviu škodlivé produkty upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásil do systému RAPEX (Rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Nórsku a vo Francúzsku. Ide o nasledujúce výrobky:

1. hlásenie č. A12/00542/22

názov: Oasis bedbath, Unperfumed – čistiace utierky

značka: Oasis

typ výrobku/číslo výrobku: 107537, 107595,109422

výrobná dávka: neuvedené

čiarový kód: neuvedené

krajina pôvodu: Spojené kráľovstvo

výrobca: Vernacare Limited

1 Western Avenue, Matrix Park, Chorley

PR7 7NB Lancashire, Spojené kráľovstvo

výrobok ponúkaný cez internet: www.oasis.no

popis: Bielo-zelené balenie, ktoré obsahuje 5 kusov čistiacich utierok určených na osobnú hygienu, viď obrázky.

Výrobok predstavuje mikrobiologické riziko, pretože vo výrobku bol zistený výskyt nepovoleného patogénneho mikroorganizmu – Pseudomonas aeruginosa. Výrobok nie je bezpečný v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch. Prítomnosť patogénneho mikroorganizmu Pseudomonas aeruginosa môže spôsobiť infekcie u osôb s oslabeným imunitným systémom.

 

2. hlásenie č. A12/00588/22

názov: Gel Douche Pomme d’Amour OUD DUBAI EL Saphir – sprchový gél

značka: Qud Dubai

typ výrobku/číslo výrobku: neuvedené

výrobná dávka: neuvedené

čiarový kód: neuvedené

krajina pôvodu: neuvedené

výrobca: neuvedené

dovozca: Cajiexport Internacional Slu I,

Urbanizacion Cornisa Azul, fase 3, bloque 1

41920 Sevilla, Španielsko

výrobok ponúkaný cez internet: neuvedené

popis: Bezfarebná priehľadná plastová fľaša, ktorá je uzavretá čiernym vyklápacím vrchnákom, viď obrázky.

Analýzou bolo zistené, že vo vyššie uvedených výrobkoch sa nachádza prekročené množstvo konzervačnej látky Methylisothiazolinone v koncentrácii (0,00245 %), čo je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č.1223/2009 o kozmetických výrobkoch. Prekročená povolená koncentrácia tejto konzervačnej látky môže vyvolať podráždenie alebo alergickú reakciu u citlivých osôb. Ďalej vo výrobkoch bola zistená prítomnosť látok – Chlorphenesin a Phenoxyethanol, ktoré nie sú uvedené v zozname zložiek. Neuvedenie týchto konzervačných látok je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch.

Počas kontroly bolo zistené, že na výrobkoch s vôňou (bubble gum, tahara, vanilla, coconut) neboli uvedené niektoré povinné údaje (meno a adresa zodpovednej osoby, výrobná dávka, zoznam zložiek).

Je možné, že uvedené výrobky sa nachádzajú aj v Slovenskej republike. Databáza výrobkov hlásených do systému RAPEX je dostupná na webovej stránke Európskej komisie.

zdroj: uvzsr.sk

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com