VAROVANIE: Do Európy mieri veterná snehová búrka Hermine. Zasiahne aj Slovensko!

Tohtoročné Vianoce boli na väčšine Slovenska bez snehu. Ich záver bude ale v znamení silnej veternej búrky HERMINE. Na pozore sa treba mať najmä na severe a západe.  

Do Európy mieri veterná búrka Hermine, ktorá ovplyvní aj Slovensko. Záver vianočných sviatkov sa tak bude niesť v znamení veľmi búrlivého počasia. Spolu s ochladením treba počítať aj s tým, že začne klesať hranica sneženia, ktorá sa zníži na úroveň okolo 500 m n. m., uviedol portál dnes24.sk.

Na severe Slovenska zasneží, na juhu slnečno

„Naďalej sa počas soboty budeme nachádzať v chladnom prúdení, ktoré však bude aj vlhké a v tomto vzduchu sa tak budú vytvárať snehové prehánky,“ informuje portál iMeteo.sk. V sobotu, na 2. sviatok vianočný už bude mrznúť na celom našom území a na severe sa môže vyskytnúť aj celodenný mráz. Teploty budú v rozmedzí 0 až +5 °C, ale na severe sa očakáva slabý celodenný mráz. Na severnom Slovensku okrem mrazov spríjemní vianočnú atmosféru aj sneženie.

Prúdenie, do ktorého sme sa dostali je okrem iného aj vlhké a v tomto prúdení sa vytvárajú zrážky. Zatiaľ čo na severe územia budú poletovať aj vločky, úplne iná situácia bude na zvyšku nášho územia, kde sa očakáva prevažne slnečné počasie. Záver Vianoc ešte zotrvá v chladnejšom duchu, čo sa zmení v nedeľu, keď sa v našej oblasti začne opäť otepľovať a súčasne sa rozfúka veľmi silný vietor, preto je treba očakávať búrlivý charakter počasia.

Silný vietor do Európy prinesie búrka Hermine

Búrka Hermine potrápi západnú časť Európy aj Slovenska. Dorazí už v nedeľu a prinesie silný vietor. Nedeľa prinesie do západnej časti Európy silný vietor. Vzduch sa citeľne schladí už v noci. Na severozápade a západe kontinentu bude fúkať silný južný až juhozápadný vietor.

Najsilnejší bude fúkať na horách a na pobreží západnej Európy, kde môže dosiahnuť rýchlosť od 80 do 100 km/h, a to už okolo poludnia. Aj v rovinatých oblastiach bude fúkať s rýchlosťou 70 km/h. V horských oblastiach Nemecka a v Severnom mori môže vietor v nárazoch dosiahnuť až silu orkánu, teda rýchlosť vetra môže dosiahnuť 118 až 133 km/h. Vietor ale potrápi aj Alpy, kde sa bude vyskytovať silný fénový efekt, ktorý prinesie silný vietor aj do horských dolín.

Okrem juhovýchodnej časti Európy bude teda počas celého dňa fúkať vo všetkých ostatných krajinách.

„Silný vietor neobíde ani nás, hlavne sever a západ Slovenska. Jeho rýchlosť by mala dosahovať okolo 60 km/h,“ dodáva iMeteo.sk.

Na našom území začne vietor silnieť v nedeľu popoludní a najmä v nedeľu večer. Rozfúka sa silný južný až juhovýchodné vietor s nárazmi 50 až 75 km/h, no na horách bude fúkať ešte výraznejšie a nárazy na severe a na severozápadnom Slovensku dosiahnu rýchlosť 80 až 110 km/h. Na hrebeňoch Tatier môže fúkať ešte výraznejšie. Veľmi silný vietor by mal na Slovensku fúkať zrejme až do utorka, uviedol na záver portál dnes24.sk.

zdroj: dnes24.sk

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com