Väčšina ľudí nedokáže správne napísať písmenko „g“! Zvládnete to vy? Dokáže to len 1% ľudí…

Každého človeka v škole naučili písať, čítať, počítať, a s tým súvisí, že každý by mal ovládať abecedu. Napriek tomu, si ale veľa ľudí rôzne písmenká pletie alebo nevedia ako sa správne píšu. Veď koľkokrát ste si zmýlili napríklad také „b“ a „d“? Najhoršie je však na tom podľa vedcov písmenko „g“.

Vedci z John Hopkins University si všimli, že ľudia nevedia, ako sa správne píše a vyzerá malé „g“. Neveríte? Pozrite si nasledujúce video a skúste odpovedať, ktoré písmenko je naozaj „g“.

Tak čo? Viete, ktorá je správna odpoveď? Ak si myslíte, že je to odpoveď číslo tri, tak máte pravdu. Svojou správnou odpoveďou sa ale zaraďujete medzi menšinu, ktorá vie, ako „g“ píše.

Problém je v slučke…
Čítaniu ako takému sa nedá vyhnúť, a preto každý z nás vída toto písmeno každý deň. Už len pri čítaní tohto článku ste ho videli niekoľkokrát. Štúdia, ktorá sa zaoberala týmto výskumom bola publikovaná v časopise Journal Experimental Psychology: Human Perception & Performance. Vedci skúmali 38 dobrovoľníkov. Časťou výskumu bolo, že dobrovoľníci mali napísať všetky písmená abecedy, ktoré majú v tlačenej forme dve varianty. Z 38 účastníkov si len dvaja spomenuli správne, či sa slučka na „g“ píše na pravej alebo ľavej strane.

Písmeno „g“ sa píše buď bez slučky alebo s ňou. Ak sa píše so slučkou, tak tá sa vždy začína na ľavej strane a smeruje doprava. Ďalšou časťou výskumu bolo, že účastníci si prečítali text, v ktorom sa nachádzalo aj písmeno „g“. Mali teda možnosť zistiť, ako sa správne píše. Potom mali za úlohu znova napísať všetky písmenká, ktoré majú v tlačenej forme dve varianty. Napriek tomu, ho pri opakovanom pokuse napísalo správne len sedem ľudí.

Výsledok:
Vedci prišli s vysvetlením, že problémom pri písaní písmena „g“ je to, že v detstve sa ho neučíme písať v tlačenej forme, ale len v písomnej. A pri čítaní textu vnímame toto písmenko v rámci celého textu a nesústredíme sa na neho jednotlivo. Takže si ho nemáme ako lepšie zapamätať.

Podľa vedcov je na tom mladšia generácia ešte horšie, pretože čítajú väčšinou na počítači, a to znamená, že sa na dané písmená sústredia oveľa menej, ako v tlačenom texte. Nebolo by ale zrejme na škodu venovať sa viac všeobecnému prehľadu, aby sme časom nezabúdali na úplne základné veci.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com