V žiadnom by ste nemali hladkať mačky, piť kávu alebo pre zdravie svojho dieťaťa, zabudni v tehotenstve na…

Veľa žien sa pri oznámení tehotenstva svojim najbližším hneď stretne s poverami, ktoré s tým súvisia. Vlasy si nestrihaj, farbiť nech ti ich ani nenapadne, nič nezašívaj, neprekladaj si nohu cez nohu, a už vonkoncom sa neopovažuj kupovať dopredu vecičky pre bábätko!

Pre väčšinu dnešných mladých maminiek sú toto len obyčajné povery, ale veľa psychológov tvrdí, že práve tieto povery nútia budúce mamičky dávať si na seba väčší pozor. Povery sú povery, ale naozaj existujú veci, ktoré by budúce mamičky nemali robiť. Niektoré sú všeobecný fakt, a o niektorých by sa dalo polemizovať. Redakcia „Tak prosto“ odhalí, čo je zakázané robiť počas tehotenstva. Vďaka tomuto sa vám podarí úspešne donosiť a porodiť dieťatko.

Čo majú tehotné ženy zakázané počas tehotenstva:

1. Fajčenie a popíjanie alkoholu:
Čo je určite tabu pre tehotné je fajčenie a pitie alkoholu. Zdá sa ale, že tento zákaz   žiadna zo žien ani nemá potrebu narúšať. Tabak neprospieva nikomu, tobôž nie tehotnej žene. Dokonca môže spôsobiť výrazné poškodenie plodu. Takisto aj pasívne fajčenie je škodlivé. Pokiaľ váš muž ťahá jednu od druhej aj počas vášho tehotenstva, nech s tým okamžite prestane! A hoci veľa ľudí tvrdí, že pár deci červeného vína zvyšuje hemoglobín, odporúčame vám si dať na pár mesiacov od vína pauzu.

2. Sushi, syr a vajíčka:
V prvom trimestri by ste sa mali úplne vyhnúť morským plodom a surovej rybe. Hrozí vám z toho napadnutie organizmu baktériami, vírusmi a parazitmi. To isté platí aj o syroch s bielou alebo modrou plesňou. Podobne je zakázaná konzumácia vajec, ktoré ešte neprešli tepelnou úpravou.

3. Žiadna káva!
A ani silný čaj! Požitie veľkého množstva kofeínu nachádzajúceho sa v káve a čaji, zvyšuje riziko potratu. Káva povzbudzujúca nervový systém má veľmi zlý vplyv na sny budúcej mamičky, náladu a funkciu vnútorných orgánov.  Káva vylučuje z tela tehotnej ženy vápnik, ba dokonca bráni jeho ďalšiemu prijatiu! Za zmienku takisto stojí fakt, že kofeín môže zasahovať do krvného obehu plodu, a tým vyvolávať problémy v srdcovo-cievnej a nervovej sústave. Takisto môže mať vplyv na vrodené poruchy vývoja.

4. Horúca vaňa
Horúca vaňa, sprcha, jacuzzi sú kategoricky zakázané pre tehotné ženy. Týka sa to najmä druhého a tretieho trimestra. Teplo všeobecne rozťahuje cievy, znižuje arteriálny tlak a najmä vplýva na prietok krvi od matky k dieťaťu

Sú s tým spojené viaceré riziká – plod má nedostatok kyslíka, potrat v prvom trimestri alebo prerušenie tehotenstva v treťom trimestri. Ale teplá vaňa pomáha uvoľniť napäté svaly a nervovú sústavu, takže je prospešná pre telo.

5. Ručné pranie
Pranie vlastnými rukami nielen unavuje, ale aj vytvára tlak v chrbtici, ktorý nie je prospešný pre zdravie budúcej matky a jej dieťaťa. A to nehovoríme o kontakte s čistiacimi prostriedkami! Hocijakú ťažkú prácu v domácnosti sa nebojte prenechať manželovi. Verte, že mu ani nenapadne sa vás pýtať, prečo nemôžete dvíhať ťažké veci alebo prať ručne. Naopak, s radosťou sa postará o niektoré práce v domácnosti.

6. Lieky
Požitie liekov sa v tehotenstve vo všeobecnosti neodporúča, preto je lepšie sa vyhnúť všetkým chorobám. Každopádne voči infekciám nie je nikto odolný, takže prípadnú vhodnú liečbu pre tehotnú ženu stanovuje lekár.
Čo sa týka očkovaní, za najrizikovejšie sa považujú vakcíny proti osýpkam a proti tuberkulóze. Takže ak máte v pláne ísť počas tehotenstva niekam za teplom, musíte sa rozhodnúť, či nebude lepšie sa pred odchodom predsa len ísť dať zaočkovať.

7. Tehotné ženy nesmú hladkať mačky
Povera, ktorá by sa nemala brať na ľahkú váhu! Nie je tajomstvom, že mačky sú prenášači infekčnej choroby toxoplasmy, ktorá je pre tehotnú ženu nebezpečná. Pravda, ak je mačka zbavená všetkých parazitov, nie je dôvod sa ničoho obávať. Ale túlavým mačkám by sa mali tehotné ženy vyhýbať oblúkom, nech sú hocijako milé a prítulné.

8 Fyzická záťaž
Máme tým na mysli hocijaké cvičenia, ktoré predpokladajú prudké pohyby, tlak na brucho a nepochybne aj záťaž na chrbát, či dvíhanie ťažkých predmetov. Určite to však neznamená, že žena v druhom stave sa má vzdať fyzických aktivít.

Pravidelné cvičenie ako je joga a pilates je dokonca veľmi prospešné! Jednoduchá gymnastika pomáha udržiavať pružnosť a aktivitu svalov, nabudí energiou a oduševnením.

Ale najväčší zákaz pre budúcu mamičku je neprítomnosť dobrej nálady! Pozitívna nálada a úsmev na tvári dokážu oveľa viac pomôcť ako hocijaké rady a odporúčania. Načúvajte svojmu telu a narodí sa vám zdravé a silné dieťatko.

Ak máte kamarátky, ktoré sú v druhom stave, neváhajte sa s nimi podeliť o tento článok.

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.
Prehlasujeme, že autori ani prevádzkovateľ webu nepreberajú zodpovednosť za prípadné ujmy spôsobené využívaním liečebných metód v tomto článku.
Hoci sú recepty, rady alebo liečebné metódy v tomto článku písané s najlepším svedomím autora textu, ich použitie je na vlastné nebezpečenstvo a malo by prebiehať výhradne po konzultácii s vaším lekárom.

ZDROJ: takprosto.cc

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com