Ak uhynie jedno zviera, skúška sa môže opakovať, avšak po zopakovaní, ak uhynie opäť jedno zviera alebo viac, skúška definitívne končí, priblížil Ryzner.
Skúška bezpečnosti sa od pondelka (8. 3.) realizuje na piatich myšiach a dvoch morčatách. „Ak uhynie jedno zviera, skúška sa môže opakovať, avšak po zopakovaní, ak uhynie opäť jedno zviera alebo viac, skúška definitívne končí,“ priblížil Ryzner. Skúškou sa zisťujú potenciálne nežiaduce prímesi, či sa do vakcíny niečo nedopatrením pri výrobe nezanieslo.
„Robíme testovanie pre bezpečnosť vakcíny a prípravu pre ostatné firmy. Účinnosť vakcíny nebudeme testovať my, ale Virologický ústav Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied. Zlomok vakcín potrebujeme my. Dalšie inštitúcie budú robiť napríklad testy sterility a podobné veci. Tie si vyžadujú väčší objem vakcíny,“ vysvetlil pre TASR predseda predstavenstva Imuna Pharm Juraj Kamarás. Výsledky má skompletizovať Štátny ústav pre kontrolu liečiv.
Spoločnosť, v ktorej sú uskladnené vakcíny Sputnik zakúpené Slovenskom, zaznamenáva enormný záujem o vakcínu aj očkovanie. „Volá nám množstvo ľudí, ale my nie sme schopní im žiadnym spôsobom vyhovieť, lebo všetko je v rukách ministerstva zdravotníctva. My, samozrejme, ani očkovať nebudeme. Budú očkovať poskytovatelia zdravotnej starostlivosti,“ uviedol Kamarás.
Celkovo im prišlo 200.000 kusov vakcín, čo vystačí pre 100.000 ľudí. V závode budú podľa jeho slov dovtedy, kým im rezort zdravotníctva nedá pokyn na distribúciu.
zdroj: TASR, Obrázok od Tibor Janosi Mozes z Pixabay