Obyvatelia ho opustili 20. júla 1974. Kedysi obľúbené stredisko Severného Cypru by sa teraz skôr hodilo do nejakej filmovej scény o apokalypse.
Treba však poznamenať, že Varosha nie je mesto, je to štvrť mesta Famagusta. Doslova dva kroky od prázdnych a opustených mrakodrapov a zničených hotelov stále žijú ľudia. Avšak po uliciach tejto štvrte chodia maximálne ozbrojení vojaci.
Všetci vieme, že Turecko a Grécko už dlho bojujú o Cyprus. Teraz sa o konflikte moc nerozpráva, no počas rokov devastácie sa tejto krajiny nechcel nik vzdať.
V 70. rokoch bolo mesto Famagusta vyhľadávaným letoviskom. Severný Cyprus bol obľúbeným miestom dovolenky známych osobností ako Brigitte Bardot či Elizabeth Taylor. Všetko sa však zmenilo po tom, ako Turecko poslalo vojakov na ostrov, aby ochránili tureckých Cyperčanov. Avšak netreba zabúdať na to, čo Turecko urobila pri prevrate, ktorý viedli Gréci.
Grécke vojenské jednotky vyhlásili evakuáciu. V júli 1974 utiekli z Varoshy a Famagusty tisíce ľudí, ktorí sa obávali o svoj život. Utečenci si so sebou vzali len to, čo dokázali odniesť.Ako plynul čas, z Varoshy sa stalo typické mesto duchov. Návštevníci si túto oblasť so záujmom pozrú, no tureckí vojaci strážia štvrť dennodenne od nezvaných hostí a fotografovanie či natáčanie videí je aj na diaľku prísne zakázané.
Samozrejme mnoho ľudí tieto príkazy ignoruje, a vždy nájdu nejakú cestu ako sa dostanú do štvrte a všetko odfotia. Vďaka takýmto fotografom získavame veľmi cenné fotky, ktoré nám znovu pripomínajú, že príroda si všetko opäť raz podmaní.
V súčasnosti sa objavila myšlienka znovu obnoviť Varoshu, z ktorej by sa stalo ekologické mesto, kde bude všetko pracovať na solárnej energii. Avšak najväčším problémom sú obrovské hotely, ktorých zbúranie by stále nemalé peniaze.
Už dávno by sa začalo pracovať na tomto projekte, kebyže Grécko a Turecko nemali stále medzi sebou problémy, a naďalej by tvrdohlavo nestáli proti sebe. Bývalí obyvatelia mesta, ktorí sa museli vysťahovať zo dňa na deň, stále horia túžbou vrátiť sa späť do svojich domovov. Turecký Cyperčania sa však boja. Ak sa Gréci vrátia do Varoshy a Famagusty, vezmú si úplne všetko.
Dve strany sa stále nemôžu zhodnúť. Mesto sa môže stať opäť rajom, no na ceste k znovuzrodeniu mu stojí obyčajná ľudská tvrdohlavosť. Po opustených uliciach Varoshy neustále hliadkujú vojenské hliadky, zatiaľ čo si zahraniční fotografi predstavujú, aké krásne mesto by to opäť mohlo byť, ak by sa zakopala vojnová sekera.
Avšak Varosha má ešte stále nádej, čo sa nedá povedať o iných mestách duchov, s ktorými sa ľudia už navždy rozlúčili.