V piatok sa končí núdzový stav, aj zákaz vychádzania. Vláda o jeho predlžovaní zatiaľ nerokovala!

Núdzový stav sa má skončiť v piatok 19. marca. Vláda môže opakovane predlžovať núdzový stav najviac o 40 dní. Schváliť to však musí takisto parlament, najneskôr do 20 dní odo dňa účinnosti jeho predĺženia. Má to byť „ústavná poistka“ v rámci deľby moci a systému bŕzd a protiváh v parlamentnej republike.

Predĺženie núdzového stavu by malo byť predmetom najbližšieho rokovania vlády SR. Predkladateľom podľa odboru býva predseda vlády, naposledy ho predkladal bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

Rokovanie vlády sa tradične koná v stredu. Minulý týždeň sa pre vládnu krízu uskutočnilo až v piatok 12. marca.

Kabinet na rokovaní 5. februára predĺžil núdzový stav do 19. marca. Ten sa totiž predlžoval od 8. februára na 40 dní. Kabinetu však podľa nedávno schválenej legislatívy musia tento krok ešte potvrdiť členovia zákonodarného zboru, teda poslanci Národnej rady SR (NR SR), a to do 20 dní od jeho predĺženia. Poslanci 26. februára 83 hlasmi odsúhlasili predĺženie núdzového stavu. Ak by sa nepredĺžil, skončil by aj zákaz vychádzania.

Najdlhšie môže trvať 90 dní

V čase núdzového stavu môže štát v zmysle platného zákona obmedziť základné práva a slobody, a to v nevyhnutnom rozsahu na nevyhnutný čas. Vláda ho môže vyhlásiť, ak došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia osôb, životného prostredia alebo k ohrozeniu značných majetkových hodnôt. Najdlhšie môže v zmysle zákona trvať 90 dní.

Núdzový stav v súvislosti s pandémiou vyhlásila vláda už dvakrát. Prvýkrát to bolo pri prvej vlne na jar. Kabinet ho vtedy vyhlásil 16. marca, trval do polnoci zo soboty na nedeľu 14. júna. Týkal sa iba zdravotníctva. Mimoriadna situácia, ktorú vláda vyhlásila od 12. marca, trvá naďalej.

Núdzový stav by mal byť predovšetkým využitý na ukladanie pracovnej povinnosti na zaistenie zdravotnej starostlivosti či na reprofilizácie nemocníc z dôvodu potreby iného druhu lôžok. Tiež na prijatie obmedzenia slobody pohybu a pobytu zákazom vychádzania. Dôvodom je obmedzenie mobility, a tým pádom aj sociálnych kontaktov, čo vláda považuje za jeden z najúčinnejších spôsobov obmedzenia šírenia ochorenia COVID-19.

Strana Za ľudí sa bude riadiť tvrdeniami odborníkov

Strana Za ľudí sa pri predlžovaní núdzového stavu bude riadiť tvrdeniami odborníkov. Uviedla to predsedníčka strany Veronika Remišová na tlačovej konferencii.
„Ak odborníci povedia, aby núdzový stav pokračoval, tak budeme hlasovať za núdzový stav,“ povedala Remišová.

Na margo toho, ako bude vláda počas koaličnej krízy fungovať, Remišová uviedla, že je „ich psou povinnosťou, aby všetky inštitúcie riadne fungovali“. Deklarovala, že urobia všetko pre to, aby kríza nemala na občanov žiadny dosah.
Núdzový stav sa má skončiť v piatok 19. marca. Vláda môže opakovane predlžovať núdzový stav najviac o 40 dní. Schváliť to však musí takisto parlament, najneskôr do 20 dní odo dňa účinnosti jeho predĺženia. Má to byť „ústavná poistka“ v rámci deľby moci a systému bŕzd a protiváh v parlamentnej republike.

SaS sa rozhodne na základe odôvodnenia

Predseda SaS Richard Sulík nepovedal, či sa bude predlžovať núdzový stav. Ak návrh príde na stôl, SaS sa pri jeho podpore rozhodne na základe odôvodnenia. Vyplýva to z vyjadrení vicepremiéra Sulíka na pondelkovej tlačovej konferencii.

„Ak príde na stôl rozhodovanie o núdzovom stave, tak sa budeme pýtať na dôvody,“ povedal Sulík. Strana sa následne na základe dôvodov rozhodne, či jej poslanci podporia predĺženie núdzového stavu alebo nie. „Ak budú pádne, tak ho podporia. Ak nebudú dostatočné, núdzový stav nepodporia,“ poznamenal Sulík. Deklaroval, že ku každej jednej otázke bude SaS pristupovať vecne a zodpovedne.

Dočasný minister zdravotníctva Eduard Heger podporí predĺženie núdzového stavu

Do COVID automatu by sa nemalo zasahovať. Tento mechanizmus Slovensko „veľmi dobre vedie„. Uviedol to pred stredajším rokovaním vlády minister financií Eduard Heger (OĽANO), dočasne poverený riadením Ministerstva zdravotníctva SR. Na rokovaní podporí predĺženie núdzového stavu o 40 dní. Je to podľa neho nevyhnutnosť.

Pripomína, že v COVID automate je veľa parametrov, na základe ktorých sa vyhodnocuje to, akú farbu bude mať daný okres. „Nezasahujme do tohto mechanizmu len tak podľa vlastného rozhodnutia, lebo by to mohlo rozladiť celý mechanizmus,“ podotkol Heger.

To, že odborníci kritizujú sústavné testovanie a tvrdia, že neprináša efekt, Heger povedal, že je to vec názoru. „Testovanie je jediný spôsob, ako môžete identifikovať človeka, ktorý je pozitívny,“ poznamenal minister.

Naď verí, že na stredajšom rokovaní prejde predĺženie núdzového stavu. „Na pandemickej komisii na tom bola jednoznačná zhoda odborníkov,“ skonštatoval, pričom priznal, že dvaja zástupcovia SaS na komisii sa pri hlasovaní o odporúčaní predĺžiť núdzový stav zdržali. Podľa Naďa by sa mala vláda zaoberať aj návrhmi riešení, ktoré sa týkajú zákazu vychádzania. Zdôraznil však, že alfou a omegou je naďalej znížená mobilita. „Na rozdiel od iných krajín, ktoré v chorobnosti stúpajú, my ideme dole, je potrebné si tento trend udržať,“ povedal minister obrany.

P. Linhart ani tentoraz nepodporí predlžovanie núdzového stavu

Poslanec Národnej rady (NR) SR Patrick Linhart (Sme rodina) ani tentoraz nepodporí predlžovanie núdzového stavu. Vo svojom stanovisku píše, že ho pandemická komisia nepresvedčila o nutnosti predĺženia. Podotkol, že vláda mala predložiť legislatívne úpravy, ktoré by riešili lokálnu pomoc viacerým sektorom počas pandémie. Avizoval, že nepodporí ani novelu zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami.

Vláda (s Matovičom aj Sulíkom) znova zaspala a nebola schopná predložiť do parlamentu na schválenie legislatívne úpravy, ktoré by riešili lokálnu pomoc domovom sociálnych služieb, zdravotníctvu a ostatným oblastiam, ktoré sú na núdzový stav viazané,“ skonštatoval s tým, že koalícia má ústavnú väčšinu a mohla prijať potrebné legislatívne zmeny, aby sa nemusel núdzový stav predlžovať. Miesto toho sa však podľa neho riešili v koalícii spory medzi premiérom Igorom Matovičom (OĽANO) a vicepremiérom Richardom Sulíkom (SaS). Podotkol, že núdzový stav bude teda znova zneužitý ako „náplasť na všetko“. Ozrejmil, že ide o jeho osobný postoj a môže byť v rozpore s názorom Hnutia Sme rodina. „Nesiem za tento svoj názor plnú politickú zodpovednosť,“ dodal.

V súvislosti s vládnou novelou zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami namieta, že rezort pôdohospodárstva funguje len „na zotrvačnosti SNS zákonov“. Pokiaľ nastane rekonštrukcia vlády, bude podľa vlastných slov žiadať demisiu ministra Jána Mičovského (OĽANO), považuje ho za jedného z najslabších ministrov vôbec. Podať chce tiež pozmeňujúci návrh na úplný zákaz pestovania a predaja GMO na Slovensku. Ozrejmil, že Európska únia dáva možnosť to obmedziť alebo úplne zakázať, pričom neverí rezortu pôdohospodárstva, že by to vyriešil.

zdroj: bajecnezeny.sk, TASR

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com