USA majú nového prezidenta. Joe Biden oficiálne zložil prísahu, hymnu zaspievala Lady Gaga (video)

Vo Washingtone, D.C. v stredu oficiálne zložili prísahu novozvolený americký prezident Joe Biden a viceprezidentka Kamala Harrisová. Bolo to už tradične pred Kapitolom, sídlom amerického Kongresu.

 

Inaugurácia, po ktorej sa Biden stal 46. prezidentom USA a Harrisová vôbec prvou viceprezidentkou, sa však oproti predošlým líšila. Pre pandémiu nového koronavírusu a nedávne nepokoje pred Kapitolom bola slávnosť obmedzená a uskutočnila sa za prísnych bezpečnostných podmienok.

Inaugurácia amerického prezidenta sa podľa zákona koná 20. januára, pričom hlava štátu vstupuje do úradu na poludnie (18:00 stredoeurópskeho času). Úvodné prejavy sa obyčajne začínajú okolo 11:30 miestneho času (17:30 SEČ).

Najstarší novozvolený prezident v histórii USA

Biden zložil slávnostnú prísahu do rúk predsedu Najvyššieho súdu USA Johna Robertsa. Položil ruku na Bibliu patriacu do rodinného dedičstva od roku 1893. V minulosti na ňu prisahal dvakrát ako viceprezident USA v ére prezidenta Baracka Obamu (2009 – 2017), a sedemkrát ako senátor štátu Delaware.

„Ja, Joe Biden, slávnostne prisahám, že budem čestne vykonávať funkciu prezidenta Spojených štátov a podľa svojich síl budem zachovávať, strážiť a brániť ústavu Spojených štátov,“ povedal najstarší novozvolený prezident v histórii USA, už 78-ročný Biden, ktorému robila spoločnosť manželka a nová prvá dáma Jill.

 

 

Tak ako na predošlých inauguráciách, aj na tejto sa zúčastnili populárni umelci, ktorí doplnili jej program. Speváčka Lady Gaga, ktorá je aktívnou podporovateľkou Bidena, zaspievala hymnu a vystúpila aj jej kolegyňa Jennifer Lopez.

 

https://youtu.be/WcUQ0rR_C2s

Bidenova výzva Američanom

Inauguráciu vo Washingtone naživo obyčajne sledujú tisícky ľudí, tento rok však Biden vzhľadom na pandemickú situáciu vyzval Američanov, aby do hlavného mesta z tohto dôvodu necestovali. Po násilných nepokojoch v Kapitole zo 6. januára, je táto výzva ešte naliehavejšia.

Celkovo na inauguráciu sprístupnili úrady len zhruba tisíc vstupeniek, ktoré sú potrebné pre miesta na sedenie a státie blízko pódia. Skladaniu prísahy sa bolo z pódia môcť naživo prizerať zhruba 200 ľudí, ktorí sedeli vo vhodnej vzdialenosti od seba. Všetci prítomní na platforme museli mať na tvárach rúška a museli podstúpiť test na koronavírus.

Po spomínanom útoku podporovateľov Trumpa na Kapitol, ktorý zanechal päť mŕtvych, úrady ešte viac sprísnili bezpečnostné podmienky inaugurácie. Bezpečnosť podujatia má na starosti Tajná služba, podieľali sa však na nej aj viaceré bezpečnostné sily vrátane Národnej gardy, FBI, washingtonskej Metropolitnej polície či polície Kapitolu.

Počas inaugurácie na bezpečnosť okrem iných dohliadlo zhruba 25-tisíc členov Národnej gardy z niekoľkých amerických štátov. Vo Washingtone, D.C. v súčasnosti platí výnimočný stav.

Trump odletel na Floridu

Stalo sa už zvykom, že na slávnostnom skladaní prísahy nového prezidenta sa zúčastňuje aj jeho predchodca. Tento rok to však bolo iné, dosluhujúci prezident Donald Trump oznámil, že sa na inaugurácii nezúčastní a odcestoval do svojho sídla Mar-a-Lago na Floride.

„Urobili sme, čo sme prišli urobiť, a oveľa viac,“ vyhlásil Trump vo svojom poslednom prejave, ktorý v utorok zverejnil na službe YouTube a pochválil sa v ňom napríklad aj vybudovaním „najohromnejšej ekonomiky v histórii sveta“. Odchádzajúci prezident, ktorý stále úplne neprijal svoju prehru v novembrových voľbách, tiež povedal, že sa podujal na „tvrdé bitky, najťažšie boje, pretože je to to, čo ste ma zvolili robiť“.

V predvečer inaugurácie si Biden s Harrisovou uctili 400-tisíc obetí koronavírusu v USA. Pri bazéne pred Lincolnovým pamätníkom vo Washingtone sa pri západe slnka rozsvietilo 400 svetiel, ktoré predstavujú zosnulých. „Aby sme sa uzdravili, musíme si pamätať,“ povedal počas pietneho podujatia budúci prezident zdôrazňujúc, že je potrebné pamätať na „všetkých, čo sme stratili“„Mnoho mesiacov sme smútili osamote. Dnes smútime a začíname sa uzdravovať spoločne,“ doplnila Harrisová.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com, agentúry AP a archívu agentúry SITA.

zdroj: SITA, Foto: Saul Loeb/Pool Photo via AP.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com