Únava, slabý zrak, prírastok hmotnosti. Toto všetko spôsobuje nedostatok jedného vitamínu!

Naše telo predstavuje jeden systém, v ktorom je každý prvok rovnako dôležitý. Všetky tieto malé „súčiastky“ sú nenahraditeľné a ak sa niečo pokazí – celý systém sa zrúti. Zvyčajne sa to začína malými problémami, ktoré vedú k vážnejším problémom. Nedostatok jedného z vitamínov môže spôsobiť veľké problémy.

Jedným z najdôležitejších vitamínov v našom tele je vitamín B12, napokon podporuje normálny metabolizmus a optimálne fungovanie buniek. Ďalšou dôležitou funkciou je účasť na výrobe cholínu, ktorý odolá našim zlým návykom a zabraňuje tukovej degenerácii pečene. Podieľa sa tiež na syntéze aminokyselín, ktoré nakoniec ovplyvňujú mentálnu aktivitu človeka a jeho náladu.

Keď telo postráda vitamín B12, začne vysielať signály vo forme rôznych symptómov. Je dôležité reagovať na to včas a obnoviť deficit, aby sa predišlo budúcim zdravotným problémom. Naša redakcia vám povie o príznakoch nedostatku tohto vitamínu a pravdaže ako to napraviť.

 

Nedostatok vitamínu B12 a 8 príznakov:
Únava:
Konštantná únava je prvým príznakom nedostatku vitamínu B12. To zahŕňa zlú náladu. Symptómy sú podobné prejavom depresie, takže ľudia často idú za psychológom. Vo všeobecnosti môže dôjsť k únave z rôznych dôvodov,  preto nevykonávajte predčasné závery, je lepšie urobiť nejaké testy.

Svalová svalosť:
Nedostatok vitamínu B12 spôsobuje nielen všeobecnú únavu, ale aj slabosť svalov, letargiu, lenivosť.

Brnenie alebo necitlivosť:
B12 je zodpovedný za produkciu červených krviniek, ktoré dodávajú do buniek kyslík. Vzhľadom na zníženú hladinu kyslíka sa môže vyskytnúť brnenie a necitlivosť v končatinách.

Zhoršenie pamäte:
Všimli ste si, že ste si nedávno zabudli kľúče, alebo si nepamätáte meno osoby, ktorú vidíte každý deň? Môže to byť dôsledok nedostatku vitamínu B12.

Bledá koža:
Kvôli nedostatku tohto vitamínu sa červené krvinky môžu rozpadnúť, čo uvoľňuje žltú žlč. Z toho môže koža blednúť. Možno sa meníte na upíra, ale s najväčšou pravdepodobnosťou vám len chýba B12.

Zhoršenie pocitu chuti:
Tento príznak sa vyskytuje u približne polovice ľudí s nedostatkom vitamínov. V jazyku, najmä na bokoch, dochádza k poklesu chuťových pohárov. Títo ľudia môžu stratiť značnú časť váhy v dôsledku toho, že jedlo začína byť bez chuti. Hoci v niektorých prípadoch dochádza k zvýšeniu telesnej hmotnosti v dôsledku metabolickej poruchy.

Zhoršenie zraku:
V zriedkavých prípadoch môže nedostatok B12 ovplyvniť optický nerv, retinálne cievy oka, spôsobiť účinky dvojitého zraku, rozmazanosť alebo dokonca dočasnú slepotu.

Emocionálne poruchy:
Vitamín B12 stimuluje produkciu serotonínu, pokiaľ ho je málo, môže to viesť k emočným poruchám. Tiež sa prejavuje v takých prejavoch ako náhle zmeny nálady, zvýšená podráždenosť alebo náladovosť.

Každý z týchto príznakov individuálne indikuje nedostatok vitamínu B12 a v žiadnom prípade ich nemožno ignorovať. Ak zistíte zmenu vo vašom bežnom stave – zistite si hladinu vitamínu B12 v krvi. Pred prijatím vitamínov vo forme liekov sa poraďte s lekárom. Predpíše vám správne dávkovanie. Existuje jeden dôležitý bod – použitie kombinovaných liekov. Vitamín B12 funguje len v spojení s kyselinou listovou. A v ideálnom prípade pre tieto dve je potrebné pridať aj B1 a B6.

Aby ste sa vyhli nedostatku vitamínu, musíte mierne upraviť stravu. Je potrebné pridať ďalšie produkty: hovädzie mäso a hovädziu pečeň, hydinové mäso, kuracie vajcia, obilniny. Napokon, väčšina nedostatkov vitamínov vzniká práve z dôvodu nevyváženej výživy a dokonca aj z nadmernej spotreby kávy. V rizikovej skupine sú aj starší ľudia a vegetariáni.

Veľmi často v hektickom prostredí nevenujeme pozornosť všetkým týmto príznakom, pretože sa zdajú byť zanedbateľné. Môžeme ich pripísať stresu alebo ich ignorovať. Ale to môže spôsobiť horšie problémy. Starajte sa o seba a svoje zdravie!

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.
Prehlasujeme, že autori ani prevádzkovateľ webu nepreberajú zodpovednosť za prípadné ujmy spôsobené využívaním liečebných metód v tomto článku.
Hoci sú recepty, rady alebo liečebné metódy v tomto článku písané s najlepším svedomím autora textu, ich použitie je na vlastné nebezpečenstvo a malo by prebiehať výhradne po konzultácii s vaším lekárom.

ZDROJ: takprosto.cc

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com