Učiteľ dokázal v deťoch prebudiť záujem o vedu veľmi nezvyčajným spôsobom. Spojil užitočné so zábavou a zožal veľký úspech

Učiteľ zo Severnej Karolíny vymyslel nezvyčajný, ale veľmi úspešný spôsob ako deti zaujať preberanou látkou v škole. Zrejme si dlho lámal hlavu nad tým, ako vzbudiť u svojich žiakov záujem o vedu. Spojil však zábavné s užitočným a zaujal tým nielen deti, ale aj celý svet, keďže jeho experiment sa rýchlosťou blesku rozšíril na rôzne sociálne siete.

Nešiel na to klasickým školským výkladovým spôsobom, ale zahral sa na čarodejníka. Predstavivosti sa medze nekladú a on tie svoje rozvinul do nekonečna a ešte ďalej. Ako prvú si zobral na mušku osobnú hygienu. Ukázal deťom aká je nevyhnutná, a to všetko bez nudného výkladu. Na to, aby im dokázal aké je dôležité umývať si ruky pred jedlom mu stačili tri krajce chleba. Aby to bol skutočný experiment, použil tri vzorky. Prvá vzorka bola kontrolná. Druhá vzorka bol krajec chleba, ktorý vložili do čistého vrecúška umytými rukami. A ako tretiu vzorku použil chlieb, ktorého sa všetky deti dotkli neumytými rukami. Experimenty, pravdaže, potrebujú čas. Preto počkali týždeň, a na jeho konci  žiaci zistili, že odteraz si budú ruky pre jedlom vždy umývať.

Chodenie po vajíčkach.
Tento experiment je úplne jednoduchý a stačia nám na neho dve balenia vajíčok. Tie položíme na podlahu, pre istotu pod nich dáme nepremokavý obrus alebo niečo podobné, a môžeme ísť na to.  Balenia otvoríme a položíme vedľa seba. Všetci vieme, že rozbiť vajíčko je ľahké a občas sa to stane aj keď nechceme. Avšak pri rovnomernom rozložení tlaku nič také nehrozí a môžeme po nich veselo chodiť. Je za tým unikátna štruktúra vajíčok, ktorá sa dá využiť, keď sa záťaž súmerne rozloží.

Čarovné vrecúško
Na ďalší experiment taktiež nepotrebujeme žiadne zložité pomôcky. Stačí mikroténové vrecko, zastrúhané ceruzky a voda. Je jasné, že keď vrecko prepichneme ceruzkou a potom naplníme vodou, tak z neho bude vytekať. Ak však vrecko najskôr naplníme vodou, zaviažeme a potom prepichneme pokojne aj dvoma ceruzkami, nič také sa nestane a voda zostane bezpečne vo vrecku. Ako je to možné? Sú za tým polyetylénové polyméry, ktoré utiahnuté okolo ceruzky udržia kvapalinu vo vnútri, aj keď je vrecko poškodené.

Ľudský elektromagnet
Pri tomto experimente je treba o niečo viac pomôcok, ale nie je to nič, čo by sa nenachádzalo v každej domácnosti. Budeme potrebovať batériu, medený drôt a klinec a elektromagnet môžeme vytvoriť vlastnými rukami. Obtočíme medený drôt okolo klinca, potom ho spojíme s oboma koncami batérie a máme hotovo. Elektromagnet je na svete. Môžeme sa hrať a priťahovať k nemu všetko, čo chceme.

Čarodejník vzduch
Na tento experiment opäť potrebujeme len to, čo máme doma. Pripravíme si dve slamky na pitie a jeden väčší zemiak. Zoberieme slamku skúsime ňou prepichnúť zemiak. Možno to pôjde, ale veľmi ťažko. A pravdepodobne sa to vôbec nepodarí. Keď však zavoláme na pomoc vzduch, hneď to pôjde ľahšie. Zoberieme druhú slamku a jeden jej koniec zakryjeme prstom. Teraz spravíme to isté a pokúsime sa prepichnúť zemiak. Stlačený vzduch v slamke spôsobí, že bude dostatočne tvrdá na to, aby bez problémov prešla skrz celý zemiak.

Určite tieto experimenty vyskúšajte so svojimi deťmi, pretože pri nich prežijete veľa zábavy. A nezabudnite sa o ne so svojimi priateľmi na Facebooku.

ZDROJ: takprosto.cc

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com