Týchto 11 svetoznámych umeleckých diel má v sebe zakódované zvláštne tajomstvá. Vedeli ste o nich?

Umelecké diela slávnych maliarov sú už roky inšpiráciou pre mnohých z nás. Každý si v danom obraze dokáže nájsť svoj vlastný význam a vysvetlenie. Vedeli ste však, že takéto obrazy môžu obsahovať aj zakódované správy či posolstvá? Vybrali sme pre vás 11 známych obrazov a pomôžeme vám objaviť v nich tajomstvá ich autorov.

Proroctvo konca sveta
Interpretácia obrazu poslednej večere Da Vinciho podľa talianskych vedcov môže symbolizovať koniec sveta. Ten by mal prísť 21.3.4006. Malo by dôjsť k zásadnej zmene spoločnosti a novému poriadku a usporiadaniu vecí. Ďalším symbolom na tomto obraze môže byť hudobný výstup. Ruky apoštolov, Krista ako aj zobrazenie chlebov totiž podľa notového zápisu skutočne vytvárajú krátku melódiu.

Nočná hliadka, ktorá nebola nočná
Rembrandtov obraz „Nočná hliadka“ bol reštaurovaný v polovici 20. storočia. Keď obraz čistili od sadzí, azda nikto neočakával, čo uvidí. Nočná hliadka, ktorá je zobrazená na obraze nebola nazvaná správne, scéna na obraze sa totiž odohráva cez deň.

Kde je to ucho?
O Vincentovi Van Goghovi je známe, že si odrezal vlastné ucho. Dokonca je takto zvečnený aj na autoportréte. Hoci na obraze je zobrazené zranené pravé ucho, v skutočnosti mal poranené to ľavé. Omyl vznikol pravdepodobne tak, že Van Gogh maľoval obraz pomocou zrkadla.

Ďalšia hlava?
Obraz Pabla Picassa nie je zdá sa tak jednoduchý ako na prvý pohľad vyzerá. Ak sa totiž pozriete pozornejšie, zbadáte, že za hlavou hudobníka sa črtá silueta ešte jednej, ženskej postavy. Podľa amerických odborníkov na umenie ide o vrstvu pod Picassovým obrazom. Ten svoj obraz namaľoval na už raz použité plátno.

Prižmúrené oko Rembrandta
Umelecký kritik a profesor neurobiológie Bevil Conway podrobnejšie skúmal obraz, konkrétne autoportrét Rembrandta. Dospel k záveru, že maliar trpel skleroskopickou slepotou. Kvôli tejto poruche mal mať problém s vnímaním trojdimenzionálneho sveta tak ako ho vidíme my. Možno aj vďaka tejto poruche dokázal namaľovať také skvostné diela.

Kód majstra Michelangela
V jeho diele „Stvorenie Adama“ môžeme pomerne zreteľne vidieť zakódovaný obraz ľudského mozgu. Rovnako je ho vidieť aj na maľbe „Boh oddeľujúci svetlo od tmy“. Linky na krku Boha sa dokonale zhodujú so snímkou mozgu.

Pomsta v láske
Toto plátno Gustava Klimta zobrazuje krásu Adel Bloch-Bauer. Portrét, ktorý si objednal jej manžel však ukrýva tajomstvo. Muž sa totiž dozvedel o afére maliara a modelky.

Symbol sily a moci
Na freske Michelangela v Sixtínskej kaplnke zobrazujúcej súboj Dávida s Goliášom ukrýva postojom týchto dvoch súperov znak hebrejského listu gimela. Ten v židovskej kabale predstavuje moc a silu.

Všetko v  žltom
Takmer na všetkých obrazoch Vincenta Van Gogha dominuje žltá farba. Odhaduje sa, že jeho spôsob vnímanie farieb mohol byť ovplyvnený epilepsiou, ktorou trpel. Taktiež zlá životospráva, alkohol a únava mohla spraviť svoje.

Bol Mozart slobodomurárom?
Na portréte tohto umelca od Pietra Antonia Lorenzoniho môžeme nájsť symbol slobodomurárov. Tým má byť ruka skrytá v kabáte, čo má predstavovať vysokú hodnosť v tejto tajnej lóži. Existuje tiež teória, že skladateľ bol zabitý členom tohto zoskupenia.

Úsmev  Mony Lisy
Istý zubár a zároveň historik Joseph Borkowski analyzoval stáročiami dohadov opradený úsmev. Dospel k záveru, že sa modelka na obraze usmieva preto, aby zakryla chýbajúce prednú zuby. To malo podľa neho stáť za jej záhadným úsmevom.

Nezabudnite, že autori sa môžu mýliť. Niekedy ozaj stačí trochu fantázie a vidíte v obraze niečo, čo tam možno nikdy nebolo.

ZDROJ: ofigenno.com

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com