Toto sú skutočné dôvody a príčiny, prečo mávame nočné mory. Viete, čo znamená, keď napríklad vo sne padáte?!

Každý človek si iste rád dopraje slastný spánok a ponorí sa do ríše snov po namáhavom dni. Výnimkou sú však prípady, keď nás v noci poriadne trápia nočné mory. Budíme sa vystrašení, zmätenie a lapáme po dychu. Takéto nepríjemné „nočná filmy“ premietajúce sa v našich hlavách nám potom vie pekne znechutiť vstávanie. Často na strašné výjavy zo snov nevieme zabudnúť aj celé dni a neustále sa k tým mrazivým zážitkom v mysli vraciame. Prečo vlastne máme nočné mory a čo môžu znamenať?

Nočné mory potrápili snáď už každého z nás. Môže ísť o hrôzostrašné výjavy, ale aj nepríjemné sny o nevere partnera, strate blízkeho alebo zrade. Vtedy začneme byť podozrievaví, máme obavy, či sen nepredpovedal budúcnosť a prikladáme mu veľkú váhu. Takéto sny sú však často len zrkadlom našich vnútorných strachov, ktoré sú neopodstatnené. Naše podvedomie nám prostredníctvom snov nepremieta skutočnosť, ale šifruje akési pomocníka. Ak sa naučíme byť dostatočne vnímaví, môžeme ich využiť vo svoj prospech.

Výcvik v spánku
Ľudská myseľ je perfektným „strojom“, ktorý neustále udivuje vedcov celého sveta. Funguje dokonale, čoho príkladom je aj fenomenálny stratégie akéhosi výcviku, ktorý sa odohráva počas spánku. Nočné mory nám totiž pomáhajú vyrovnať sa so stresovými udalosťami. Mozog vníma tieto sny ako potencionálny situácie, ktorými nás pripravuje na možné nebezpečenstvo či nepríjemné zážitky v reálnom živote. Po prebudení nám zostanú spomienky a my si scenár prehrávame znovu a znovu, čím vyvodzujeme určité závery. Takto nás naša myseľ pripravuje na situácie, ktoré môžu reálne prísť, a aj keď o tom nevieme, sme na ne lepšie pripravení a zvládame je s menším napätím. Skvelá taktika, čo poviete?

Buďte vnímavejší
Počas rušných dní a pracovného zhonu si často nevšímame problémov, ktoré sa pomaly nahromadia. Každodenné starosti a povinnosti plne zamestnávajú naše vedomie, ale podvedomie si všetko poctivo ukladá. Ak náš vnútorný svet potrebuje naliehavú pozornosť, podvedomia, ktoré je citlivejšia a otvorenejšia ako vedomie, nám vysiela signály, ktoré môžu mať charakter nepríjemných snov. Ak nie sme k sebe dostatočne vnímaví, nočné mory si zvyknú sa opakovať s rovnakým motívom ako výstraha. Ak dokážeme dešifrovať, čo sa nám naše podvedomie snaží naznačiť, nočné mory prestanú. Môže to byť prílišný stres, vyčerpanie alebo si len k telu pripúšťame zákernou osobu, ktorá z nás istým spôsobom vysáva energiu. Naša myseľ to vníma a v snoch dvíha varovný prst.

Zrkadlo zdravotného stavu
V prípade, že sú vaše nočné mory príliš desivé a vyskytujú sa aj viackrát mesačne, mali by ste zbystriť pozornosť. Mnohokrát práve také desivé sny môžu signalizovať problémy so zdravím. Naša duševná pohoda môže byť nahlodávaná tým, že sa nevieme preniesť cez traumatizujúce udalosť alebo nám nejaká situácia veľmi ublížila. Mozog aj takto vysiela signály, ktoré upozorňujú na pošramotenú psychiku a v tomto prípade je často vhodné vyhľadať psychológa, ktorý sa vie dostať ku koreňu problému a nájsť vhodné riešenie.

Podľa vyjadrenia vedcov majú nočné mory najčastejšie neurotickí pacienti. V ich snoch sa objavuje bezradnosť, bezmocnosť a cíti sa stratení v neznámom prostredí. Nemusí však ísť len o našu duševnú pohodu. Keďže psychické i fyzické aspekty spolu úzko súvisia, opakované nočné mory môžu byť aj fyziologického pôvodu. Napríklad časté nepríjemné sny o dusenie či škrtenia môžu byť predzvesťou astmatických záchvatov.

Čo znamenajú sny?
Pád môže znamenať strach zo stratu kontroly nad životom. Takéto sny mávajú ľudia, ktorí sa príliš upínajú na povinnosti a desí sa zlyhania. Čo teda robiť? Ak je vám tento prípad známy, mali by ste sa naučiť prenechať zodpovednosť aj iným. Nevysilujte sa neustále kvôli pocitu, že veci zvládnete najlepšie jedine sama. Začnite ľuďom dôverovať. Skúsiť môžete aj rôzne relaxačné techniky.

Prenasledovanie často znamená našu skúsenosť s trápením či násilím, ktoré môže mať svoje počiatky aj v ranom detstve. Sen, v ktorom nás niekto neustále prenasleduje, môže byť výsledkom hlbokých zranenia, na ktoré sme už možno aj dávno zabudli, ale podvedomie je má neustále uložené.

Iným výkladom také nočné mory môže byť aj fakt, že prenasledovateľom je časť Vašej osobnosti, ktorú nechcete prijať a uznať. V tomto prípade je nutné pochopiť, pred čím utekáme a prijať aj svoje tienisté stránky. Je možné, že tento sen je výsledkom túžob alebo prianie, ktoré v sebe potláčame, hanbíme sa ich priznať alebo si ich nie sme vedomí. Ak sa napríklad žena sníva, že ju prenasleduje násilník, pravdepodobne nemala vo svojom živote dostatok mužskej pozornosti, ktorá jej chýba.

Vražda. Ak vás prenasledujú sny, v ktorých chcete niekoho zabiť, pravdepodobne v sebe máte hnev, napríklad na partnera. Tento hnev v sebe potláčame a navonok neprejavuje. Možno si ani plne neuvedomujete príčiny svojho hnevu. Skúste sa nad možnými príčinami poriadne zamyslieť.

Iným prípadom je sen, v ktorom sa snaží zabiť Vás. Môže byť výsledkom sklonov k agresii voči sebe samému. Takéto sny mávajú ľudia, ktorí v detstve nemohli otvorene vyjadriť svoj hnev či nesúhlasný názor a museli sa držať stranou. Tento hnev bol dlhodobo potláčaný a hromadením sa nakoniec tieto negatívne emócie obrátili proti nim samým. Nájdite v sebe tieto zárodky a vyrovnajte sa s negatívnym postojom. Odpustite, zabudnite a nechajte zo seba tieto nepríjemné pocity odplávať. Je lepšie ventilovať pocity počas alebo aktivitou v posilňovni, než si ich v sebe ukladať.

zdroj: prosvet.cz / youtube.com / wikihow.com / pixabay.com

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com