Orchidea je veľmi populárna medzi záhradkármi. Je nádherná keď rozkvitne a preto sa neraz stáva aj darčekom k narodeninám. Kým kvitne je krásna, ako sa však dopracovať ku krásnej kvetine, keď odmieta rozkvitnúť či rásť ?
Poznáme dva spôsoby, ktoré by vám mohli pomôcť k tomu, aby vaša orchidea kvitla počas celého roka. Dôležité však je dodržiavať potrebné kroky a neskúšať tieto pokusy na mladých rastlinkách či na tých, ktoré už odkvitli.
Prvá metóda sa zameriava na teplotu. Orchidea je známa tým, že náhle teplotné zmeny jej nerobia dobre. Ideálne pre ňu je, ak nočná teplota je maximálne o 6 stupňov nižšia než tá izbová. Ak ju však vystavíte menšiemu teplotnému šoku prostredníctvom stimulácie teplotných zmien, pustí svoje púčiky.
Túto metódu odporúčame vyskúšať v jari, kedy je nočná teplota stabilná okolo 16 – 18 °C. Vezmite svoju rastlinu vonku na balkón a nechajte ju tam celú noc a aj počas dňa. Slnečné lúče jej zahrejú listy a v noci sa ochladia. Tak dostanú dostatok oxidu uhličitého, ktorý pomôže koreňom, listom aj púčikom. Takto to praktizujte 2 týždne.
Taktiež je možné vyskúšať to aj v lete či v jeseni. Avšak v lete rozdiel medzi dennou a nočnou teplotou nie je veľký a v jeseni je intenzita slnka stále slabšia a slabšia. Preto odporúčame jarné obdobie. Pripomíname však, že ak vaša starostlivosť počas roka nebola ideálna, nemusí to dopadnúť podľa vašich očakávaní.
Druhá metóda sa sústreďuje na sucho. Túto metódu môžete prakticky aplikovať na každú orchideu a v každom ročnom období, za každého počasia aj za menej priaznivých svetelných podmienok. Interval zalievanie priebeh v rozpätí jedného až dvoch mesiacov.
Dôležité je zmeniť interval zalievania. Ak ste napríklad doteraz zalievali orchideu každé štyri dni, tak to teraz zvýšte na každých osem. Keď korene a podklad dobre vyschnú, počkajte ešte ďalšie štyri dni alebo aj viac a až potom kvetinu zalejte.
Počas tejto metódy nestriekajte vodou rastline korene ani listy. Vylúčte aj hnojivá či horúcu sprchu. Keď sa objaví očakávaný púčik, zmeňte režim zavlažovania na normálny. Ak sa stonka objaví na jeseň alebo zimu, je dôležité aby mala dostatok svetla. Svetlo stačí nasmerovať na vrchol rastliny, aby sa zbytok zbytočne neprehrieval. Vyhnite aj aj hnojeniu.
Ak sa rozhodnete pre jednu či druhú metódu, nemusíte sa báť, že svojej rastlinke nejako ublížite. Takéto procesy prebiehajú aj v skutočnej prírode a ak je vaša orchidea zdravá, tak jej tieto metódy nemôžu uškodiť. Navyše ak sa pokúsite pochopiť potreby vašej rastlinky, odvďačí sa vám novými púčikmi.