Toto sa deje s naším srdcom, keď pijeme energetické nápoje – preto sú také nebezpečné!

Nebezpečné vedľajšie účinky

Jedna štúdia bola založená na pití energetického nápoja trikrát denne pred a po tréningu. Pred prvým tréningom účastníci pili Red Bull, po druhom tréningu to bol energetický nápoj bez taurínu a po treťom placebo bez stimulantov.

Výskumníci zistili, že Red Bull bol jediným nápojom, ktorý mal vplyv na množstvo krvi vypumpovanej zo srdca.

Môžu energetické nápoje spôsobiť infarkt?

Výskum na Mayo Clinic ukázal, že energetické nápoje ovplyvňujú kardiovaskulárny obeh. Druhého experimentu sa zúčastnilo 15 ľudí, ktorí mali počas jedného týždňa vypiť 2 energetické nápoje denne.

Výskum ukázal, že krvný tlak týchto ľudí bol počas dňa vyšší v priemere o 8 % a na konci týždňa až o 10 %. To isté sa stalo so srdcovou frekvenciou. Oba faktory úzko súvisia s rizikom srdcového infarktu. Vysoký krvný tlak môže viesť aj k mŕtvici.

Kofeín môže byť v primeraných dávkach pre telo prospešný. Existujú dôkazy, že dokáže zmierniť bolesti hlavy a pomôcť pri liečbe astmy alebo dokonca cukrovky.

Bohužiaľ, jeho účinok sa neprirodzene zosilní, keď sa pridá do zmesi plnej sladidiel a umelých farbív.

Zloženie energetických nápojov

Okrem obrovského množstva cukru sú hlavnými zložkami kofeín, taurín alebo guarana. Informácie na plechovkách často uvádzajú, že nápoj obsahuje vitamíny skupiny B, čo môže viesť zákazníka k tomu, aby si nápoj kúpil. Bohužiaľ, len málo ľudí vie, že tento vitamín nemusí byť taký prospešný, ako sa na prvý pohľad zdá. Príznaky príliš veľkého množstva vitamínov sa môžu prejaviť ako únava, nevoľnosť, nepravidelný srdcový tep alebo alergická reakcia.

Žiaľ, rodina 33-ročného otca z Brooklynu, ktorý zomrel na infarkt po vypití Red Bullu, jedného z najpopulárnejších energetických nápojov, o tom vie svoje. Podľa jeho matky bol Cory aktívny mladý muž, ktorý nepil a nefajčil.

Ak sa potrebujete trochu prebudiť, vystačte si s jednou kávou alebo zeleným či čiernym čajom. Cvičenie alebo krátka prechádzka na čerstvom vzduchu môžu tiež výrazne pomôcť. Zdieľajte tento článok s rodinou a priateľmi na Facebooku, aby sa týmto nápojom radšej vyhli!

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.
Prehlasujeme, že autori ani prevádzkovateľ webu nepreberajú zodpovednosť za prípadné ujmy spôsobené využívaním liečebných metód v tomto článku.
Hoci sú recepty, rady alebo liečebné metódy v tomto článku písané s najlepším svedomím autora textu, ich použitie je na vlastné nebezpečenstvo a malo by prebiehať výhradne po konzultácii s vaším lekárom.

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com