Toto drobné ovocie je pravdepodobne jeden z najsilnejších antioxidantov na svete, má 20x viac vitamínu C ako pomaranče.

Zdieľajte článok na

Slováci sú posadnutí exotikou. Pritom zabúdajú na poklady vlastných záhradiek a lesov, ktoré sú často cennejšie, než všetky pomaranče a citróny sveta. Dnes bude reč o egrešoch. Nenápadný krík nesúci chlpaté zelené bobuľky býval obľúbeným plodom v našich záhradkách. Stále viac sa na neho však zabúda. A je to veľká chyba. Tento zelený chlpáč je totiž jedným z najsilnejších antioxidantov na svete.

 

Okrem všetkých benefitov plynúcich z kyseliny askorbovej potom navyše oplýva aj celým radom ďalších zdravotných benefitov plynúcich z obsiahnutého rastlinného farbiva, vlákniny a ďalších látok .

Egreše – 10 účinkov na zdravie

Egreše spevňujú cievny systém

Ľudský organizmus potrebuje kremík na tvorbu a udržanie pevného cievneho systému. Egreše sú veľmi účinné práve na poškodené alebo oslabené tepny a žily. Ak sa vám objavia viditeľné “pavučinky” kŕčových žíl, týždňová egrešová kúra môže ochabovanie cievneho systému spomaliť.

Dlhodobý dostatočný príjem kremíka môže mať preventívny účinok proti vzniku ochorení cievneho systému.

Egreše podporujú trávenie

Vláknina je známa svojou úlohou v tráviacom zdraví a v pravidelnosti pohybov čriev. Množstvo vlákniny v egrešoch (3,6 g na 100 gramov) môže určite podporiť pravidelný pohyb čriev a znížiť riziko vzniku zápchy. Egreše zároveň prečisťujú a detoxikujú črevá.

Egreše posilňujú imunitný systém

Antioxidačné vlastnosti egrešov podporujú silnú imunitu. Imunitný systém bráni a bojuje proti škodlivým organizmom, ktoré sa snažia napadnúť telo a spôsobiť chorobu. Antioxidanty sa ďalej snažia neutralizovať útočníkov, aby chránili samotné imunitné bunky.

Egreše chránia zdravie očí

Obsah vitamínu A, ktorý sa nachádza v egrešoch, podporuje zdravie očí, najmä znižuje riziko nočnej slepoty, stav, ktorý sťažuje alebo dokonca znemožňuje vidieť v relatívne nízkom alebo stlmenom svetle. Okrem toho vitamín C môže zabrániť tvorbe šedého zákalu alebo zakaleniu očných šošoviek, ktoré narúšajú zrak a videnie.

Egrešmi proti starnutiu

Vitamín E zohráva veľkú úlohu v zdraví pokožky a môže znížiť poškodenie slnkom a zároveň podporiť produkciu kolagénu, zachovať integritu pokožky a znížiť riziko vrások. Vitamín A znižuje pravdepodobnosť vzniku vrások.

Egreše chránia mozog

Rovnako ako všetky bobule, aj egreše majú veľmi veľa antioxidantov, ktoré pomáhajú chrániť pred bunkovým poškodením a oxidačným stresom. Tento antioxidačný účinok hrá hlavnú úlohu, pokiaľ ide o zdravie mozgu a kognitívne funkcie, ako je napríklad zlepšená pamäť. Egreše môžu dokonca pomôcť chrániť ľudí pred závažnými degeneratívnymi ochoreniami mozgu, ako je Alzheimerova choroba.

Egreše pomáhajú redukovať hmotnosť

Jednotlivci často spochybňujú príjem ovocia, keď sa snažia schudnúť. Ale môžete si byť istí, že ovocie (a egreše) môže byť účinným pomocníkom na chudnutie. Egreš je bohatý na vlákninu a zároveň má nízky obsah kalórií, čo v konečnom dôsledku podporuje stratu hmotnosti, keď je v kombinácii s dobre vyváženou stravou a cvičením.

Egreše udržujú zdravý krvný tlak

Egreš obsahuje veľa draslíka a má nízky obsah sodíka. Jedna šálka egrešov obsahuje 297 miligramov draslíka v porovnaní s 1,5 mg sodíka. To pomáha uvoľniť krvné cievy a udržiavajú správny krvný tlak.

Egreše pomáhajú lepšie spať

Egreše pomáhajú spánku vďaka vysokému obsahu horčíka, čo je minerál, ktorý je priamo spojený so zlepšovaním kvality, trvania a pokoja spánku. Egreše tiež pomáhajú regulovať metabolizmus, pomáhajú znižovať poruchy spánku a výskyt nespavosti.

Egreše pre zdravé vlasy

Adekvátny príjem vitamínu C nielenže zlepšuje imunitný systém, ale tiež vytvára a udržiava kolagén, ktorý je pozoruhodným proteínom vo vlasoch. Vitamín A, ktorý egreše tiež obsahujú, chráni vlasové folikuly pred poškodením spôsobeným voľnými radiálmi.Po konzumácií egrešov sú vlasy pevnejšie, lesklejšie a nevysušujú sa.

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.


Zdieľajte článok na

You Might Also Like