Tomuto hovorím zážitok! Krásna chatka uprostred Švédskeho lesa

Na juhozápade Švédska, v historickej Smålandskej provincii, sa nachádza malá chata, ktorú si môžete prenajať prostredníctvom Airbnb.

Chata je väčšinou pochovaná pod zemou, má trávnatú strechu, ktorá je takmer rovnaká ako okolitá oblasť, čo robí z neviditeľného obydlia. Tento typ domu je vo Švédsku známy ako „späť“, čo možno doslovne preložiť ako horská chata. V súčasnosti sú veľmi nezvyčajné, ale v 17. a 18. storočí žili v tomto type budovy najchudobnejší ľudia.

Mnohé horské chaty mali predtým iba jednu izbu a často boli umiestnené v kopcoch. Tri steny boli vyrobené z dreva, zatiaľ čo štvrtým miestom bolo kopce. Opieral sa o dom. Tento spôsob bývania bol bežný najmä na juhu a juhozápadnej časti Švédska, kde bolo drevo príliš drahé. Ľudia, ktorí žili v týchto obydliach, sa nazývali „backstugusittare“. Takmer vždy boli veľmi chudobní ľudia, ktorí žili na cudzej krajine a získali pomocnú ruku, remeslo alebo lásku.

Niekedy majiteľ umožnil týmto ľuďom používať malý pozemok na pestovanie zemiakov alebo nejakú inú zeleninu. Chaty boli postavené na miestach, ktoré sa nemohli použiť na hospodárske účely. Ich obyvatelia nikdy nezaplatili dane, takže boli mnohonásobne považovaní za nepriateľov vlády. Odvtedy sa časy zmenili a sociálny stav týchto ľudí sa mierne zlepšil. Mnohé chaty boli opustené, niektoré sa zachovali. Toto bolo postavené v 19. storočí. Rodina, ktorá vlastní pozemky, sa rozhodla zrekonštruovať chatu a prenajať ju návštevníkom.

zdroj: prosvet.cz / AMUSINGPLANET.COM

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com