Títo skvelí ľudia celé mesiace zbierali plastové vrchnáčiky z pet fliaš. Dobro zo sveta predsa len ešte nevymizlo!

Plast. Materiál, ktorý môžeme recyklovať a pritom to stále veľa Slovákov nerobí. Aj napriek tomu sa Zem teší, pretože recyklácia všeobecne sa stáva populárnou vo všetkých kútoch sveta. O potrebe recyklovať ale tento článok nebude. Bude o ľuďoch, ktorí si zaslúžia náš obdiv.

Krajina plastových viečok
Tento príbeh začína u neznámeho novinára, ktorý prišiel do Španielska. Pri svojich potulkách a rozhovoroch s domácimi sa zo dňa na deň nestačil diviť, prečo majú všetci doma nádobu plnú viečok z plastových fliaš. V krajine, akou je Španielsko, si však z toho ťažkú hlavu nerobil. Mali tam aj mnoho iných podivných zvyklostí, a tak pracoval ďalej. Jedného dňa už toho bolo na neho príliš. Pred supermarketom zbadal obrovský kontajner takmer po vrch plný plastových viečok. To, čo zistil, mu vyrazilo dych.

2Na jeho udivené pohľady zareagovali domáce a okamžite ho posunuli o kúsok ďalej. Na miesto, kde visela fotografie sedemročného dievčatka, ktorá potrebuje operáciu srdca. Náklady na mimoriadne náročný zákrok boli viac ako 90 tisíc eur. Zúfalí rodičia dievčaťa sa prostredníctvom televízneho vysielania rozhodli požiadať o pomoc svojich krajanov. Odpovedala im však len veľká spoločnosť spracovávajúci plasty. Táto korporácie vyhlásila verejnú zbierku. Nezbierali sa však peniaze, ale vršky z plastových fliaš. V prípade, že sa Španieli zapojí do zbierky a vyberú 200 ton plastových viečok, korporácie liečbu uhradí.

4 kontejnery, do ktorých mohli Španieli hádzať nazbierané plastové vŕšky, sa v priebehu niekoľkých mesiacov nainštalovali na verejných miestach v celej krajine. Hoci zbierka pre choré dievčatko dopadla bravúrne, ľudia naďalej zbierajú vršky a hádžu ich do kontajnerov. Tie z miest, kam boli svojho času postavené dodnes, nezmizli. Temperamentný a empatickí Španieli si ohromne cenia nielen ľudského života, ale aj svojej krajiny. Spoločnosť na spracovanie plastov podpísala už mnoho kontraktov s rôznymi nadáciami a charitatívnymi organizáciami. Podarilo sa im dosiahnuť malý zázrak. Ľudia prostredníctvom také maličkosti, ako je separácia plastov, zachraňujú ľudské životy a pomáhajú tým, ktorí to potrebujú a navyše neuveriteľne šetrí životné prostredie vo svojej krajine. Neverili by ste, akou samozrejmosťou sa táto aktivita v Španielsku stala.

Podobná udalosť sa stala aj v roku 2010 v Turecku. Študenti Istanbulské lekárskej univerzity zhromaždili množstvo vrchnákov z plastových fliaš, aby pomohli človeku na invalidnom vozíku.

Díky obyčajným plastovým viečkam sa títo ľudia stali dvojnásobnými anjelov na zemi. Pomáhajú nielen ľuďom, ale aj prírode. Je možné niečo také aj u nás?

Samozrejme, že je. Plastové suroviny sú zhromažďované a spracovávané v spracovateľskom priemysle. Ak by sa ľudia spojili a v spolupráci s veľkými korporáciami vytvorili takú zbierku, peniaze, ktoré by podnik vyplatil za plastové suroviny, by mohli putovať rovno na účty charitatívnych organizácií, nadácií a ešte ďalej.

V Poľsku vyrobili aj umelý chrup zo zmesi plastu a silikónu. Na výrobu protetické ruky je potrebných asi 500 tisíc plastových viečok. Pre výrobu protézy na nohu je to až 850 tisíc viečok. Samozrejme, že takéto protézy nie sú zázrakom medicíny ani techniky, ale tým, ktorí končatiny nemajú, pomôžu plnohodnotněji prežívať život.

Existuje aj množstvo iných príkladov využitia plastov v domácnosti. Recyklujte a uistite sa, či aj vo Vašom meste náhodou nie je malá zbierka plastových viečok. Ani v Českej republike to nie je novinka. Bežne to funguje na školách či v iných edukačných zariadeniach a výťažky idú na rôzne účely. Aj takou maličkosťou môžete pomôcť hneď dvakrát.

Čím to je, že v iných krajinách ľudia plasty dokážu využívať niekoľkonásobne a recyklujú oveľa viac?

zdroj: prosvet.cz / takprosto.cc

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com