Títo ľudia sú na tom HORŠIE ako tuhí fajčiari: Ako vyzerajú PĽÚCA napadnuté KORONAVÍRUSOM Covid-19?

COVID-19 pôsobí, okrem iného, na pľúca človeka a často stojí za úmrtím spájaným s týmto ochorením. Mnohí pacienti skončia v nemocniciach na pľúcnej ventilácii.

Najnovšia štúdia z amerického Texasu uviedla, že poškodenie pľúc spôsobené COVID-19 je často oveľa horšie ako možno vidieť u tuhých fajčiarov. A to nie je všetko.

Dlhodobé následky

Brittany Bankhead-Kendall z Texas Tech University Health Sciences Center od marca minulého roka liečila tisíce pacientov s ochorením, ktoré zapríčiňuje koronavírus.

„Neviem, kto to potrebuje počuť, ale pľúca po prekonaní COVID-19 vyzerajú horšie ako pľúca akéhokoľvek tuhého fajčiara, aké sme tu doteraz videli. Dýchavičnosť pretrváva naďalej a raz skolabujú,“ uviedla lekárka.

Upozornila, že mnohí odborníci z oblasti zdravia sa sústredia na úmrtnosť ľudí a zabúdajú pritom na dlhodobé následky u tých, ktorí prežili.

„Každého desí úmrtnosť, je to strašné. No problém majú aj všetci, ktorí mali pozitívny test a prežili,“ povedala.

Problémy odhalí röntgen

Zápal pľúc nastane, keď sa tento orgán naplní tekutinou a zapáli. Vzduchové vaky plné tekutiny nemôžu prijať toľko kyslíka, čo vedie k symptómom, ako sú kašeľ a dýchavičnosť.

Výskumy u pacientov s koronavírusom odhalili aj poškodenie epiteliálnych buniek, ktoré lemujú dýchacie cesty z nosa do pľúc.

Bankhead-Kendall objasnila, že každý jej pacient so symptómami podstúpil röntgen.

Upozornila, že 70 až 80 percent asymptomatických ľudí má takisto zlé výsledky. „Ľudia si hovoria, že im je dobre a nemajú žiadne problémy, no röntgen hrudníka majú skutočne zlý,“ povedala.

Porovnanie snímok

Na ilustráciu zverejnila tri snímky pľúc. Röntgen zdravého pacienta ukázal v pľúcach veľa tmavého miesta, čo znamená, že je schopný vdychovať dostatočné množstvo vzduchu.

 

pľúca zdravého človeka
Zdroj: Twitter, twitter.com

 

Fajčiarova snímky obsahuje biele miesta a hmlu, čo indikuje zápal a poškodenie pľúcnych stien alebo vakov.

 

pľúca fajčiarov
Zdroj: Twitter, pbs.twimg.com

 

Pľúca pacienta, ktorý mal COVID-19, sú takmer úplne biele.

 

pľúca pacientov s COVID-19
Zdroj: Twitter, twitter.com

 

Návšteva odborníka

Pľúcne opacity sú kontrastujúce biele škvrny, ktoré väčšinou naznačujú, že pľúca sú plné tekutiny, baktérií alebo buniek imunitného systému.

Pacient s takýmto nálezom nie je schopný prijať toľko kyslíka, ako so zdravými pľúcami. „Buď je vidieť veľa malých takýchto škvŕn alebo zatieňujú kompletne celé pľúca,“ povedala odborníčka.

„Ak teraz necítite žiadne problémy, fakt, že takéto niečo röntgen odhalil, znamená, že problémy zrejme ešte len prídu,“ dodala.

Niektorí pacienti skončili s trvalým poškodením pľúc alebo jazvami, no zatiaľ nie je známe, či to platí pre všetkých ľudí.

Odborníci odporúčajú, aby pacient po prekonaní COVID-19, ktorého stále trápi dýchavičnosť, okamžite navštívil svojho lekára.

 

autor: Lukáš Dedík, webnoviny.sk, Foto: Thinkstock

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com