Tehotné ženy sú úspešné v boji proti koronavírusu. Dokážu ochrániť aj vyvíjajúci sa plod

Každý deň napredujú výskumy súvisiace s novým koronavírusom a ochorením COVID-19, ktoré spôsobuje. Vedci hľadajú dopad infekcie na rôzne skupiny obyvateľov, ktoré od seba odlišujú vek, pohlavie, telesné a psychické postihnutia či celkový zdravotný stav.

Samostatnou množinou sú tehotné ženy, ktoré sa neboja len o svoje zdravie, ale najmä o zdravie svojho dieťaťa. Pozitívne správy priniesla najnovšia štúdia, za ktorou stoja vysoká škola Weill Cornell Medicine a nemocnica NewYork-Presbyterian.

Dôkazy potvrdili dohady

Výsledky zverejnili v recenzovanom American Journal of Obstetrics and Gynecology. Zistili, že tehotné matky môžu prenášať protilátky proti ochoreniu COVID-19 na dieťa v maternici. Nový výskum tak potvrdil to, o čom sa doteraz viedli len dohady.

Spoluautorka štúdie Yawei Jenny Yang vyhlásila, že podľa zistení by mohlo byť pre dieťa prospešné, keby sa jeho matka nechala zaočkovať.

„Dokázali sme, že tehotná žena dokáže vytvoriť protilátky proti COVID-19 a následne ich preniesť na svoje dieťa. Podľa nás je tu veľká šanca, že takisto dokáže preniesť protilátky po zaočkovaní,“ uviedla.

Symptomatické a asymptomatické ženy

Experti skúmali krvné vzorky 88 žien, ktoré porodili medzi marcom a májom 2020 v New Yorku, ktorý bol v tom čase značne zasiahnutý vírusom.

Všetky ženy mali v krvi protilátky na COVID-19, čo potvrdilo, že sa dostali do kontaktu s vírusom, i keď 58 percent z nich nemalo žiadne príznaky.

Protilátky našli u symptomatických aj asymptomatických žien. Bližšou analýzou zistili, že symptomatické ženy mali oveľa viac protilátok.

Rovnaká imunitná reakcia

Všeobecný vzorec protilátkovej odpovede bol približne rovnaký ako u iných pacientov, čo potvrdilo, že tehotné ženy majú rovnakú imunitnú reakciu na vírus ako aj väčšia časť populácie.

Toto odborníci predtým s istotou nevedeli, keďže ženský imunitný systém sa počas tehotenstva mení.

Navyše, v 78 percentách vzoriek pupočníkovej krvi našli protilátky. Nenašli žiadne dôkazy o tom, že by sa deti priamo infikovali vírusom. Po narodení mali negatívne testy na COVID-19.

Odborníci to označujú za ďalší dôkaz o tom, že protilátky prešli cez placentu, ktorá poskytuje aj živiny a kyslík na rast plodu, až do krvi plodu.

Takisto aj deti symptomatických matiek mali po narodení viac protilátok v porovnaní s tými, ktorých matky nemali príznaky ochorenia COVID-19.

Vakcíny by mohli pomôcť

Tieto zistenia naznačujú, že tehotné ženy by mohli rovnakou cestou prenášať protilátky vytvorené po očkovaní a chránili by tak deti pred infekciou. Zatiaľ však nie je známe, do akej miery a na ako dlho by ich látky chránili.

Pôrodníčka a gynekologička Laura Riley odporúča tehotným pacientkam, ktoré sa rozhodnú podstúpiť vakcináciu, aby dodržiavali už zavedené opatrenia na prevenciu pred šírením vírusu.

Spolu s jej tímom budú skúmať tehotné ženy, ktoré dostali vakcínu a tiež zaočkované matky, ktoré dojčia. Ich cieľom je analyzovať protilátkovú reakciu v týchto skupinách po zaočkovaní.

Tieto informácie môžu pomôcť zostaviť vakcinačný program pre matky. „Otázka je, bude mať táto skupina žien, ktoré dostávajú vakcíny, rovnakú ochranu? Zatiaľ to nevieme a je veľmi dôležité nájsť odpoveď,“ vyhlásila Riley.

 

autor: Lukáš Dedík webnoviny.sk, Obrázok od Cindy Parks z Pixabay

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com