Táto tajomná bylinka dokáže nasýtiť aj vyliečiť. Viete, o čom je reč?

Spread the love

Keď ho vidíme vo voľnej prírode, myslíme si, že ide o burinu. Skúsenému záhradkárovi však hneď padne do očí.

 

V minulosti išlo o jednu z hlavných surovín, ktorú slovanské národy najčastejšie používali na výrobu potravín. Vyrábal sa z neho chlieb, múka, ale vyrábali sa aj čaje a kvety sa pridávali do lekváru. Hoci je pre človeka veľmi užitočný, mnohí ho dnes už ani nepoznajú. Zoznámte sa s kúzelným amarantom.

 

Zázračné vlastnosti amarantu

Čím dlhšie vedci študujú túto rastlinu, tým viac neuveriteľných vecí vychádza na povrch. Jedinečná kvalita semien a oleja amarantu vyšla na svetlo sveta ešte v 30. rokoch 20. storočia. Ukázalo sa, že všetky časti tejto rastliny obsahujú olej a škrob. Na Amarante neexistuje jediný lístoček, ktorý by nebol plný oleja, vitamínov, pektínu, karoténu alebo minerálnych solí.

V Japonsku si amarantu vážia oveľa viac než u nás. V súčasnosti je využívaný na výrobu pečiva a cestovín. Jeho vzácnosť dokazujú Japonci tým, že ho postavili do rebríčka jedál rovnako hodnotných ako mäso z chobotnice!

 

Amarant v spracovanej forme chutí ako píniové oriešky, jeho semienka si ľudia pridávajú nielen do pečiva, ale aj do pudingov a sladkých koláčov.

Amarant dokáže pomôcť pri liečbe pankreatitídy, gastritídy, cukrovky, ale aj ochorenia obličiek a pečene. Olej z amarantu významne regeneruje kožu, hojí rany a obnovuje kožu po jazvách. Výborný je aj na ekzémy a zapareniny u detí.

Amarant na všetky spôsoby

Amarant je vynikajúci v kuchyni. Môžete z neho pripraviť polievku, šaláty, džúsy, čaje, sirupy či jeho listy použiť ako náplň do koláčikov a palaciniek. Je extrémne chutný a zdravý. Amarantová múka sa vyrába zo semien a neobsahuje lepok.

Okrem toho je vhodná pre diabetikov, pretože znižuje hladinu cukru v krvi, pomáha chudnúť a blahodarne ovplyvňuje tráviaci trakt. Šťavu z amarantu možno použiť, ako prírodný krém samozrejme v kombinácii s niektorými druhmi byliniek a olejov.

 

Pomôže aj suchým vlasom a je tzv. Prírodným kondicionérom.

Amarant je prírodný zázrak a o jeho účinkoch by sa dali popísať celé články. Všetko sa sem nevojde, a preto odporúčame ho vyskúšať. Dnes ho zoženiete predovšetkým v zdravých obchodoch, v bežných v potravinách ho zoženiete len zriedka. Keby sa však dopyt po amarantovej múke zvýšil, prospelo by to vo viacerých aspektoch.

Ak túto zdravú dobrotu túžite mať doma, pokojne si zožeňte semená a nasadte si ju. Amarant je vďačná rastlina, ktorá je na naše podmienky nielen zvyknutá, ale v nich aj vypestovaná.

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie. Všetky potrebné kroky najprv konzultujte so svojím lekárom / lekárnikom.

You Might Also Like