Takto vyzeralo v minulosti najvyspelejšie mesto v súčastnosti. V Dubaji pred 50 rokmi boli…

Dubaj je teraz považovaný za jedno z najbohatších a najluxusnejších miest na svete. Vedci z celého sveta sa tu zhromažďujú, aby vedu posunuli dopredu, a bohatí sa tu prichádzajú zabaviť. Ale to nebolo vždy tak. Pred polstoročím stála na mieste veľkolepej metropoly malá rybárska dedina.

Počas života jednej generácie sa Dubaj dramaticky zmenil z provinčného prístavu na takmer najúspešnejšie mesto na planéte. Kritici vám povedia, že rýchly vzlet zvyčajne predpovedá rovnako rýchly pád. Šejkovia v Dubaji sú však vytrvalí a robia všetko, čo je v ich silách, aby ich milované mesto uspelo aj po vyčerpaní ropných polí!

História Dubaja:
Podľa vedcov sa prvé osídlenie na mieste moderného Dubaja objavilo až v roku 1799. V 19. storočí vypukol v malom meste rozsiahly požiar, avšak priaznivá geografická poloha a nízke dane našťastie naďalej priťahovali obchodníkov.

Zmeny s príchodom ropy:
Obchod, rybolov a zber urobili z Dubaja začiatkom minulého storočia prosperujúcu osadu, no potom zasiahla Veľká hospodárska kríza. V 60-tych rokoch sa mesto odrazilo a začalo sa živiť nadbytkom z ropných polí v Abu-Dabi. V roku 1969 v Dubaji otvorili svoje vlastné ropné náleziska a zmena začala.

Trhy mesta v rokoch 1965-1966 vyzerali celkom inak. Moderný pôvab a luxus ešte neexistoval. Špinavé kaluže, zástupcovia okolitých kmeňov, rybári, ktorí prišli z terénu: vládol tu úplne iný život.

Ulice Východu:
Len si to predstavte: asi pred 50 rokmi sa ulice Dubaja nepodobali luxusnej metropole, ale vyzerali skôr ako čarovné mesto z rozprávok o Aladinovi. Melancholickí obchodníci, ktorí ticho fajčili vodnú fajku priamo uprostred ulice, pridávali k tomuto obrázku ešte viac orientálnu chuť!

Islam a šejkovia:
Dubaj je islamské mesto. Pred 50 rokmi tam neboli takmer žiadni cudzinci. Dnes sú v emiráte ľudia, ktorí vyznávajú mnoho rôznych náboženstiev, ale islam je stále na prvom mieste. Turisti boli v Dubaji považovaní za vzácnych hostí.

Ale ako vyzerali tradičné moslimské svadby v meste, ktoré si práve začalo uvedomovať veľkosť svojho bohatstva? Mesto bolo postavené veľmi rýchlo. V priebehu niekoľkých rokov uprostred púšte postavili mrakodrapy a rôzne turistické návnady.

Prinášame vám fotky, ako vyzerá Dubaj súčasne.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dubai (@dubai)

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dubai (@dubai)

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dubai (@dubai)

zdroj: dailymail.co.uk

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com