Svetové celebrity vyzývajú: Verte vakcíne! Joe Biden či Alžbeta II. majú už očkovanie proti covidu za sebou

Vakcinácia proti novému koroanvírusu vzbudzuje vášnivé debaty. Mnohí ľudia na svoju vakcínu netrpezlivo čakajú vo viere, že je to cesta, ako sa život môže vrátiť do normálu.

 

Bývalá slovenská tenistka Dominika Cibulková a jej manžel dokonca nevedeli vydržať a dali sa zaočkovať prednostne spolu so zdravotníkmi v prvej línii.

Sú však aj takí, ktorí vakcínam neveria a neštítia sa šíriť falošné informácie, ako napríklad, že celý program súvisí s čipovaním populácie.

Keďže sú v zahraničí o niečo ďalej vo vakcinácii proti COVID-19 ako my na Slovensku, očkovanie už majú za sebou niektoré známe osobnosti či politici, ktorí k tomuto kroku vyzývajú aj ostatných.

Európski panovníci

Prvý januárový deň vpichli vakcínu 80-ročnej dánskej kráľovnej Margaréte II.. Stala sa tak prvou európskou panovníčkou, ktorá potvrdila prijatie látky.

V sobotu 9. januára dostali vakcínu britská kráľovná Alžbeta II. a jej manžel princ Filip. Dvojica trávi lockdown na hrade Windsor, kde im aj podali látku.

Deväťdesiatštyriročná panovníčka a 99-ročný princ urobili výnimku a povolili, aby Buckinghamský palác poskytol informácie týkajúce sa ich zdravia.

Kráľovná v oficiálnom vyhlásení uviedla, že „chcela predísť rôznym špekuláciám a nepresným informáciám“.

Osobnosti zo sveta filmu a hudby

V rovnaký deň sa nechala zaočkovať aj 87-ročná britská herečka Jaon Collins. Predstaviteľka Alexis Colby zo seriálu Dynastia (1981 – 1989) svojim priaznivcom odkázala, že vakcinácia bola bezbolestná a všetko prebehlo hladko.

Takisto uviedla, že necíti žiadne vedľajšie účinky a je úplne v poriadku.

 

Herečka Jaon Collins podporila očkovanie proti koronavírusu
Zdroj: Facebook, scontent.fbts4-1.fna.fbcdn.net

 

Vakcinačný program podporil 16. decembra v Londýne aj anglický herec Ian McKellen„Je to veľmi výnimočný deň. Cítim sa euforicky. Každý, kto žije tak dlho ako ja, je nažive, pretože v minulosti dostal nejakú vakcínu,“ povedal 81-ročný umelec.

McKellen je známy najmä ako čarodejník Gandalf z trilógií Pán prsteňov (2001 – 2003) a Hobit (2012 – 2014). „Nerobíte to len pre seba, ale pre celú spoločnosť,“ dodal po tom, ako ho zaočkovali proti ochoreniu COVID-19.

Herec Ian McKellen dostal vakcínu proti koronavírusu
Zdroj: Twitter, pbs.twimg.com

 

Americký režisér Oliver Stone dostal ruskú očkovaciu látku Sputnik V, keďže v krajine začal nakrúcať dokument o klimatickej kríze. „Dostal som vakcínu. Neviem, či bude účinná, no počul som o nej dobré veci. Nerozumiem, prečo ju Západ ignoruje,“ vyhlásil.

Aj 80-ročný waleský spevák Tom Jones sa nechal zaočkovať a povedal, že nie je čoho sa báť. „Už som dostal svoju dávku. Jednou z pozitívnych vecí na tom, že má človek 80 rokov, je, že má prednosť v očkovaní,“ vyjadril sa interpret, ktorý má na konte hity ako Delilah či Sex Bomb.

„Bolo to fajn. Ako keby ste dostali vakcínu proti chrípke,“ dodal.

Americkí politici

Vakcínu má v sebe aj novozvolená viceprezidentka Kamala Harrisová, ktorej ju podali naživo počas televízneho prenosu 29. decembra.

Kamala Harris počas vakcinácie
Zdroj: Twitter, pbs.twimg.com

 

Političke, ktorá prišla v čiernom oblečení s rúškom a náhrdelníkom rovnakej farby, vpichla vakcínu Patricia Cummings vo washingtonskej verejnej nemocnici United Medical Center, ktorá slúži najmä afroamerickým pacientom.

„To bolo ľahké. Ďakujem, sotva som to cítila,“ vyjadrila sa Harrisová bezprostredne po úkone.

Novozvolený prezident USA Joe Biden dostal vakcínu proti COVID-19
Zdroj: Twitter, pbs.twimg.com

 

Aj novozvolený prezident Joe Biden chce ísť príkladom americkému ľudu a vakcínu prijal 21. decembra v meste Newark v Delaware. „Nemáme sa čoho obávať. Teším sa na druhú dávku,“ povedal 78-ročný budúci šéf Bieleho domu.

Poďakoval sa vedcom aj pracovníkom z prvej línie za ich úžasnú prácu. „Naozaj vám všetkým veľa dlžíme,“ dodal.

Rovnako dostali vakcínu aj viceprezident Mike Pence a jeho manželka.

Odborný hlas

Dva dni pred Vianocami dostal vakcínu od americkej biotechnologickej spoločnosti Moderna aj americký expert na infekčné choroby Anthony Fauci, ktorému podľa vlastných slov v tejto záležitosti plne dôveruje aj bývalý prezident Barack Obama.

Fauci uviedol, že sa tak rozhodol, pretože pracuje ako lekár a je v neustálom kontakte s pacientmi, ale zároveň chce, aby jeho čin brali ľudia ako symbol a nebáli sa. „Cítim mimoriadnu dôveru a bezpečnosť v súvislosti s touto vakcínou,“ povedal.

Premiér má prednosť

V priamom prenose sa nechala ako prvá v krajine zaočkovať aj srbská premiérka Ana Brnabičová. Spravila tak v snahe ukázať skeptickým obyvateľom balkánskej krajiny, že vakcína je bezpečná.

 Český premiér Andrej Babiš počas očkovania proti koronavírusu. Foto: SITA/AP

Prvou osobou, ktorá sa nechala zaočkovať v Českej republike, sa stal premiér Andrej Babiš. Nasledovať ho chce aj prezident Miloš Zeman.

Rovnako čaká na svoju vakcínu aj pápež František.

 

autor: Lukáš Dedík, webnoviny.sk, Foto: ilustračné, SITA/AP

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com