SUPERPOTRAVINA! Červená repa je priam zázrak na tanieri s liečivými účinkami.

beetroot sliced strips, beet chopped halves, raw beetroot for cooking

Spread the love

Reč je o červenej repe. Pre niekoho je táto zelenina úplne obyčajná a nenápadná, avšak opak je pravdou. Práve repa v sebe obsahuje množstvo vitamínov a tiež minerálnych látok.

 

Aj vás často zaujmú správy o superpotravinách? V tomto článku vám prezradíme ďalšiu superpotravinu, o ktorej by ste to možno ani nepovedali. Reč je o červenej repe. Pre niekoho je táto zelenina úplne obyčajná a nenápadná, avšak opak je pravdou.

Práve repa v sebe obsahuje množstvo vitamínov a tiež minerálnych látok ako je sodík, zinok, jód, horčík, vápnik a iné. Pomáha pri rôznych ochoreniach ako sú cukrovka, arterioskleróza, ochorenia štítnej žľazy či pri anémiiRepa je taktiež hypoalergénna a dokáže prečistiť vnútorné orgány ako sú napríklad pečeň, či obličky. Konzumácia repy nemá pre ľudský organizmus žiadne vedľajšie účinky. Jedinou nevýhodou je, že pri jej konzumácii môžete mať výrazne červený moč, čo ale nepredstavuje žiadnu zdravotnú komplikáciu.

Červená repa sa môže využívať ako podporná liečba pri viacerých ochoreniach. My vám prinášame zoznam 11 hlavných benefitov, ktoré vám konzumácia repy môže priniesť.

1. Liek na menštruačné ťažkosti: a problémy spojené s menopauzou Vďaka vysokému obsahu železa sa v tele rýchlejšie tvoria červené krvinky, ktoré pri menštruácii žena stráca a kvôli čomu môžu nastať komplikácie. Okrem toho taktiež dokáže stabilizovať hladinu hormónov v tele žien ale i mužov, čo pomáha k ľahšiemu zvládaniu menopauzy.

2. Čistenie pečene:
Repa obsahuje veľké množstvo betainu, vďaka ktorému dochádza k čisteniu a detoxikácii pečene.

3. Lepšie prekrvenie organizmu:
Lepšie prekrvenie tela a tiež lepšie fungovanie mozgu je možné vďaka dusíku, ktorý repa obsahuje. Dusík sa premieňa na látky, ktoré podporujú krvotvorbu a tiež prietok krvi.

4. Prevencia pred vrodenými vadami dieťatka:
Repa sa odporúča konzumovať aj počas tehotenstva ženy. Vďaka kyseline listovej a folátov, ktoré repa obsahuje sa predchádza možným vrodeným deformáciám dieťatka.

5. Pomáha znížiť krvný tlak:
Zníženie tlaku majú na starosti dusíkaté zlúčeniny v repe. Konzumácia 200ml repovej šťavy 2x denne vám pomôže znížiť a stabilizovať váš krvný tlak.

6. Zlepšuje peristaltiku čriev: Ak trpíte zápchou, práve vďaka konzumácii repy, či šťavy z repy sa môžete vášho problému zbaviť. Repa obsahuje okrem iného aj množstvo vlákniny, ktorá pomáha k správnej peristaltike čriev. 

 

7. Bojuje so zápalmi:
Keďže je repa aj veľmi silný antioxidant, dokáže si poradiť s rôznymi zápalmi a infekciami.

8. Pomoc pri anémii:
Repa podporuje tvorbu červených krviniek práve vďaka železu, ktoré repa obsahuje. Ak trpíte anémiou z rôznych príčin, určite a nebojte siahnuť práve po tejto zázračnej potravine.

9. Posilňuje svalstvo:
Vaša svalová energia a sila sa zvýši a preto repu môžete považovať za doping, ktorý by vám nevyčítali na žiadnych pretekoch, či súťažiach.

10. Elixír mladosti:
Účinky repy sa vymenovanými benefitmi stále nekončia. Repa obsahuje aj vzácnu kyselinu listovú, ktorá dokáže bojovať proti starnutiu pokožky a proti vráskam. Vďaka kyseline listovej dokáže pokožka vyzerať mladšie a je taktiež výrazne pružnejšia.

 

11. Prírodné antidepresívum:
Okrem starostlivosti o telo dokáže repa dopriať aj vašej duši. Obsahuje totiž betain a tryptofan, ktoré pôsobia proti stresu a dokážu harmonizovať a upokojiť myseľ.

 

 

 

 

You Might Also Like