Sulík: Neviem, na čo sa minula 1 mld. eur doteraz rezervovaná na COVID-19

Sulík to uviedol v súvislosti s vládou navrhovaným zvýšením deficitu o 3,4 miliardy eur.

Predseda strany SaS Richard Sulík doteraz nevie, na čo a či sa vôbec minula jedna miliarda eur, doteraz rozpočtovaná na COVID-19 v aktuálnom štátnom rozpočte. Sulík to uviedol na tlačovej besede v súvislosti s vládou navrhovaným zvýšením deficitu o 3,4 miliardy eur. Nevyhnutným minimom zvýšenia deficitu rozpočtu je podľa jeho slov suma 1,626 miliardy eur.

My sme v (súčasne platnom) rozpočte schválili nejakú rezervu vo výške jednej miliard eur, bez určenia, len s tým, že prostriedky budú použité na riešenie krízy. Dodnes som však nevidel zoznam, ako sa tá jedna miliarda eur minula. Mám však za to, že práve v tej jednej miliarde sa nachádzajú položky ako napríklad 26 miliónov eur pre zamestnancov a firmy kultúrneho priemyslu,“ priblížil predseda SaS.

Podľa Sulíka nie je pravdivé tvrdenie ministra financií Igora Matoviča (OĽANO), že SaS si „zobrala firmy a občanov za rukojemníkov“.

SaS nie je podľa neho principiálne proti zvýšeniu dlhu. „Rozumieme, že je nutné tento rozpočet upraviť, zvýšiť deficit. Súhlasíme so zvýšením dlhu. Súhlasíme s tým, aby všetky položky, ktoré sa týkajú priamo covidu, pandémie, kompenzácií, vakcín aj testovania, aby toto bolo predmetom zvýšenia. Máme však otázky,“ zdôraznil.

V návrhu zvýšenia deficitu rozpočtu sú podľa neho jednak položky, voči ktorým strana SaS nemá námietky. „Druhý typ sú položky, u ktorých požaduje SaS vysvetlenie, napríklad pre ich neprimeranú výšku. Tretím typom sú položky, ktoré do zvýšenia dlhu nepatria,“ vysvetlil.

Chceme o tom diskutovať, diskusia musí byť poctivá a bude potrebovať nejaký čas. Keď tento čas ubehne, vieme sa vyjadriť, s čím súhlasíme, s čím nesúhlasíme. Typovo súhlasíme so všetkým, čo súvisí s covidom. Potom vieme našim koaličným partnerom oznámiť, že s takouto sumou budeme súhlasiť,“ podčiarkol predseda SaS.

Poznáme sumu, ktorú predložil Igor Matovič, 3,4 miliardy eur. Máme sumu, ktorú sme si my zrátali ako nevyhnutné minimum, čo je 1,626 miliardy eur. Dohoda bude medzi týmito dvomi číslami, ak k nej dôjde. My sme pripravení diskutovať, rokovať a robiť ústupky,“ spresnil Sulík.

Predseda SaS kritizoval okrem procesného spôsobu prerokovávania zvýšenia deficitu rozpočtu aj narúšanie kompetencií ministerstva hospodárstva ministrom financií, napríklad jeho cestou do U. S. Steel do amerického Pittsburgu.

Cesta do Pittsburgu bola k téme, ktorá sa výsostne týka ministra hospodárstva, ja som o tejto ceste nevedel. Bolo to zasahovanie do mojich kompetencií. Tá cesta napáchala viac škody ako úžitku,“ dodal Sulík.

zdroj: TASR, Foto: SITA/Branislav Bibel.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com