Srdce 103-ročného kardiochirurga je úplne zdravé! V čom spočíva jeho tajomstvo zdravia a dlhovekosti?

Pravdepodobne všetci by sme sa chceli dožiť stovky. Užiť si svadbu svojich pravnukov, sledovať kolonizáciu Marsu či naučiť sa teleportovať. Na tajomstvo dlhovekosti sa snažia prísť vedci z celého sveta, hoci dlhý a zdravý život je veľmi zriedkavý dar. Zdá sa však, že dlhovekosť sa dá aj naučiť…

Prinášame vám príbeh významného kardiochirurga Ellswortha Warehama z USA ktorý tvrdí, že našiel kľúč k dlhému a šťastnému životu.

Ako teda žiť dlho?

Doktor Ellsworth Wareham má 103 rokov. Polovicu svojho života dodržiava vegetariánsku diétu. Známy kardiochirurg je presvedčený, že práve diéta a zdravý životný štýl sú príčinou jeho mimoriadnej dlhovekosti a vynikajúceho zdravia.

„Môžem povedať, že som odjakživa inklinoval k vegetariánskej strave.Moji rodičia boli farmári, takže nedostatkom mäsa sme netrpeli. Len mi jednoducho nikdy nechutilo. Keď som ho prestal jesť úplne, najskôr som sa bál, že či má moje telo dostatočné množstvo živín. Potom som však zistil, že stačí jednoducho brať vitamín B12“.

Wareham sa stretával v praxi so srdcami každý deň. Doktor hovorí, že pred 50timi rokmi spolu so skupinou chirurgov uskutočnil otvorené operácie srdca v Ázii. Práve táto skúsenosť bola pre neho podnetom pre radikálnu zmenu jeho životného štýlu.

„Operovali sme pacientov s vrodenými srdcovými poruchami. S prípadmi ischemickej choroby srdca sme sa takmer nestretli.Táto choroba sa vyskytuje najmä v rozvinutých krajinách“, hovorí chirurg. Niet divu, keďže obyvatelia Ázie preferujú rastlinnú stravu. Ellsworth Wareham je presvedčený, že zvýšená hladina cholesterolu je typická najmä pre vysoko rozvinuté krajiny. Tvrdí teda, že ak by ľudia dali na jeho rady, tak by ischemická choroba srdca neexistovala.

„Ak máte úroveň cholesterolu nižšiu ako 140, tak sa problémov so srdcom obávať nemusíte. Cholesterol zvyšujú predovšetkým nasýtené tuky, kam patria takmer všetky živočíšne tuky. Vedci zistili, že aj živočíšne bielkoviny vplývajú na hladinu cholesterolu. To znamená, že aj keď pijete odstredené mlieko, ničím tomu nepomáhate. Cukor môže totiž zdvihnúť cholesterol“.

Na zníženie hladiny cholesterolu samozrejme pomáhajú fyzické cvičenia. Ale ak nedodržiavate diétu, tak žiadne cvičenie vám s bojom proti cholesterolu nepomôže.

Pýtate sa, že koľkých pacientov sa chirurgovi podarilo presvedčiť k zmene stravy a zrieknutiu sa produktov živočíšného pôvodu?

„Keď som bol praktickým lekárom, snažil som sa pacientov varovať, že živočíšná strava nie je pre ľudské telo prospešná. Ale musia to aj chápať. Ak je človek zvyknutý jesť mäso, je ťažké ho odnaučiť jesť jedlá, na ktoré je zvyknutý. Jedlo je vždy veľmi bolestivou témou. S ľuďmi sa dá porozprávať o všetkom, o výhodách športu, o relaxovaní či o psychike. Ale začnite sa s nimi baviť o jedle, a zistíte, že pre ľudí je to veľmi citlivá téma. Ak je pacient pripravený ma počúvať, vysvetlím mu, prečo je rastlinná strava prospešnejšia z vedeckého hľadiska“.

Všetky návyky na jedlo človek získava v priebehu života, samozrejme, okrem lásky k materskému mlieku. To znamená, že pre rodičov bude veľmi jednoduché vychovať zdravé dieťa, ak mu budú odmalička vštepovať , aká strava je správna.

„Dokonca aj starí ľudia, ako napríklad ja, môžu zmeniť svoje stravovanie. Niektorí jedia priveľmi solené jedlá. Bez soli sa im zdá jedlo nevýrazné. Ale ak každý deň budú soliť o trošku menej, nakoniec si už ani nevšimnú rozdiel. Zlé stravovacie návyky môžete zmeniť približne v priebehu troch mesiacov, ak budete naozaj chcieť“.

Účinnosť jeho metódy na dosiahnutie dlhého života doktor Wareham potvrdzuje z vlastných skúseností. Svoju lekársku činnosť ukončil keď mal 95 rokov, i keď bol ešte plný síl.

„Mohol by som pracovať aj teraz. Môžem robiť všetko, čo som robil aj predtým, netrasú sa mi ruky, nebolia ma kĺby a nestrácam rovnováhu. Jednoducho som si len povedal, že by som chcel tráviť viac času s rodinou“, hovorí šťastný lekár.

Napriek tomu, že má Ellsworth Wareham 103 rokov, vedie stále aktívny život. Šoféruje, stará sa o vlastnú záhradu a často chodí na prechádzky. A tvrdí, že nielen jeho srdce, ale celé telo je v úplnom poriadku.

Ako povedal známy americký novinár Dan Buettner : „Zatiaľ sa starnutie zastaviť nedá, jediné, čo môžeme spraviť je neurýchľovať si ho. V súčasnosti si totiž každý človek svojim uponáhľaným a bujarým životom urýchľuje čo sa len dá“. Tak poďme žiť  dlhšie!

zdroj: takprosto.cc / youtube.com / pexels.com /

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com