Spoločnosť Juhapharm sa ohradila voči slovám premiéra Matoviča, štátu dodala kvalitné antigénové testy

Košická spoločnosť Juhapharm, s.r.o. tvrdí, že štátu dodala kvalitné antigénové testy. Prokurista spoločnosti Michal Juhás sa odvoláva na oficiálne stanovisko výrobcu antigénových testov RapiGen Inc. k zverejneným štúdiám týkajúcim sa kvality testov Biocredit COVID-19 Ag (RapiGen, South Korea).

Kvalita testov podľa ich výrobcu bola a je potvrdzovaná viacerými klinickým štúdiami. Okrem iných posledná klinická štúdia vykonaná v USA potvrdzuje senzitivitu 95,18 %, ďalšia z posledných klinických štúdií z Maďarska potvrdzuje senzitivitu 95,45 %.

„Pri klinických štúdiách nie je možné vylúčiť aj nižšie namerané ukazovatele, avšak nevyhnutným predpokladom správnosti štúdií je použitie správnych vedeckých postupov a vyhodnocovacích metód, o ktorých sú v prípade publikovaných štúdií z Nemecka alebo HongKongu závažné pochybnosti,“ konštatoval RapiGen Inc. Upozorňuje tiež na závažné pochybnosti o postupe vyhodnocovania.

Nesprávny postup pri rozmrazovaní vzoriek

Ako príklad RapiGen Inc. uviedol nerešpektovanie protokolu a manuálu pre použitie testov.

„Ďalej len v prípade RapiGen bolo posudzovaných iba 45 vzoriek a pri ostatných výrobcoch aj vyše 110 vzoriek, ďalšou pochybnosťou je aj nesprávny postup pri rozmrazovaní vzoriek a následnom vyhodnocovaní antigénovými testami, kde senzitivita takto klesá,“ dodal výrobca.

Antigénových testov RapiGen Inc., Biocredit COVID-19 Ag bolo dodaných celosvetovo vyše 26 miliónov kusov.

Testy kritizoval aj premiér Matovič

Reálna výkonnosť týchto testov v praxi je podľa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR otázna. O kvalite testov sú závažné pochybnosti aj podľa premiéra Igora Matoviča.

Štát ich však plánuje používať aj naďalej. Ako pre agentúru SITA uviedla Natália Petríková z kancelárie predsedu Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR, testy boli zaevidované v oficiálnej databáze EÚ pre zdravotnícke pomôcky a schválené na použitie vo všetkých členských štátoch. Žiadna kompetentná autorita doteraz testy nespochybnila v žiadnom členskom štáte a ani Slovensku. „Z tohto dôvodu sa domnievame, že testy je možné naďalej používať,“ konštatovala.

Štátne hmotné rezervy podľa Petríkovej zatiaľ nemajú žiadnu oficiálnu „reklamáciu“ alebo informáciu od kompetentných autorít, ktoré by spochybňovali kvalitu testov.

 

zdroj: SITA, Foto: ilustračné, SITA/AP

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com